18.11. JÍDLO 2 - CYKLUS FILMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ CDF PRO VEŘEJNOST

Projekce filmu Lucie Králové Arzenál: Jak se chovat a moderovaná diskuze s autorkou.
Osvětové a instruktážní filmy naší minulosti – objednávky státních institucí - nám radily jak se máme chovat v běžných každodenních situacích. Jakou roli v oficiální instruktážní strategii hrálo jídlo a strava? 
Snímek Lucie Králové sleduje mechanismy moci od 30. do 50. let a jejich pokračování v současnosti. Dokument je inspirovaný výzkumem průmyslových a osvětových filmů filmové historičky Lucie Česálkové a je součástí unikátní série filmů ARZENÁL o filmovém dědictví. Projekt vzniká ve spolupráci NFA a ČT. Diskuzní večer doplní další archivní snímky spojené tematikou jídla a zajímavou historií.

 

JAK SE CHOVAT? (2014, 40 minut)
Jak zabít rýhonosce, kolik knedlíků denně jíst, jak nešířit pohlavní choroby, jak mít poslušné dítě, jak si vyrobit DDT a jak poznat nepřítele?
Osvětové a instruktážní filmy naší minulosti – objednávky státních institucí -  nám radily jak se máme chovat v běžných každodenních situacích. Jakou zprávou jsou pro nás dnes? Díky speciálnímu polyekranu se divák spolu s postavami filmu ocitá v kotli výchovných imperativů které nikdy nekončí.
Film Lucie Králové hledá za obrazy a zvuky této "osvěty" mechanismy moci
i společenské objednávky napříč ideologiemi 30. až 50. let a jejich pokračování v současnosti: kdo a co nám radí dnes?
 
Film je součástí unikátní série filmů ARZENÁL o filmovém dědictví v době digitalizace, v němž vystupují vedle předních domácích historiků, sociologů, filosofů i filmových teoretiků např. také David Bordwell, Peter Kubelka nebo G. Reggio.
 
Režiséry tohoto projektu jsou Lucie Králová, Adam Olha, Martin Řezníček, Martin Švoma a Radim Procházka, který je zároveň producentem série. Na vizuální koncepci filmů,  která hledá nové cesty jak pracovat s archivním materiálem a projekcemi, se podílí scénograf, režisér a lightdesignér Jan Komárek.
Projekt vzniká ve spolupráci NFA a ČT.

Forma: projekce a diskuze

Délka: 120 minut

Start: 17:00 v kině Dukla

Vstupné:

veřejnost - 60Kč; členové CDF - 45Kč

 

Těšíme se na vás!back to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: