05.04. Třetí pochodeň - událost, o níž se dodnes téměř nemluví

17:00 - 19:00

sál Edison kino Dukla Jihlava

Zpočátku dubna 1969 se na jihlavském náměstí na protest proti sovětské okupaci upálil místní občan Evžen Plocek. Po Janu Palachovi a Janu Zajícovi se tak stal třetí lidskou pochodní.
Plocek však nebyl studentem, bylo mu 39 let, byl otcem od rodiny a pracoval jako náměstek ředitele jihlavského Motorpalu. Krom toho byl také odborovým pracovníkem a funkcionářem KSČ.

Režisér Martin Řezníček spolu s pamětníky a členy Plockovy rodiny odkrývá v dokumentárním filmu Třetí pochodeň okolnosti jeho činu i mechanismy, jimiž se komunistům podařilo Plockovu smrt téměř dokonale utajit a zabránit tak veřejným nepokojům.
Snímek také pracuje s unikátním archivním filmem z Plockova pohřbu a dosud nepublikovanými fotografiemi.

Jeho pohřeb byl asi poslední povolenou velkou manifestací. Následně se o něm však objevila pouze krátká zmínka v okresním listu Jiskra. Do centrálního tisku neproniklo ani slovo. O Evženu Plockovi a jeho činu se veřejnost už nedozvěděla a tato situace trvá prakticky dodnes.

Zhlédněte film a následně o smyslu a významu Plockova činu jak v tehdejší, tak v současné době můžete diskutovat s jeho režisérem Martinem Řezníčkem a jihlavskými pamětníky, kteří dobový záznam z pohřbu pořídili.

 

Těšíme se na Vás!

 

Rezervaci na večer lze provést na této stránce, na emailu
cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.
Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60 Kč; členové CDF - 40 Kčback to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: