07.02. Zpravodajství a publicistika
Pátek 7. února 2020, 7:10–8:45, sál Edison Kina Dukla
Lekce je zaměřena na zpravodajství, publicistiku a jejich zákonitosti. Co jsou to zpravodajské hodnoty? Jakým způsobem ovlivňují zpravodajství a formují jeho druhy? Jak jsou koncipovány zpravodajské šoty pro televizní vysílání? Liší se nějak zpravodajství od publicistiky? A jakou roli zde sehrává osobní hledisko? Lze přiblížit události světa všem?
Na tyto a mnohé další otázky dostanete odpověď během přednášky lektorované předním českým novinářem Davidem Macháčkem. Jedním z hlavních přínosů, kterými lektor disponuje, je otevřený přístup k posluchačům a vytváření vstřícného prostoru pro diskuzi. V případě zájmu je možné zvolit konkrétní individuální zaměření, záleží na zadání a domluvě s lektorem.
Jedním z cílů lekce je také podpora schopnosti vnímat informace proudící z médií kriticky a vytvořit si vlastní názor založený na zhodnocení věrohodnosti dostupných pramenů.
ZPRAVODAJSTVÍ A PUBLICISTIKA
* úroveň: pro začátečníky
* délka lekce: 120 minut
* formát lekce: přednáška s užitím ukázek
FORMÁT
Jednorázová lekce o celkové délce cca 120 minut je koncipována jako přednáška s ukázkami reportáží, zpráv a novinářské práce. Lektor formou prezentace a diskuze předává posluchačům své zkušenosti z praxe, upřesňuje často zaměňované termíny a přibližuje reálnou tvář médií. Upozorňuje zároveň na zkreslování informací nejrůznějšími komunikačními kanály.
LEKTOR
Původně vystudovaný inženýr Strojní fakulty ČVUT se k novinařině dostal poměrně záhy. Od roku 2000 se živil jako redaktor v MF DNES, posléze vystřídal několik dalších působišť (Hospodářské noviny, týdeník Respekt…). Za výsledky své práce získal mnohá ocenění, mimo jiné v rámci soutěže „PRIX NON PEREANT – Média na pomoc památkám“ na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, nebo v roce 2014, kdy získal novinářskou cenu v kategorii Nejlepší audiovizuální reportáž. V současné době ho můžete vídat na televizních obrazovkách v pořadu Reportéři ČT.