15.09. Rekonstrukce okupace / projekce filmu + beseda
Host: Jan Šikl

Středa 15.9. | 17.00 | Kino Dukla

Projekce dokumentu Rekonstrukce okupace a následná beseda s režisérem Janem Šiklem.

REKONSTRUKCE OKUPACE
Minulost stále trvá
Útržky paměti jednotlivých postav filmu skládají obraz okupace Československa v roce 1968. A také toho, co v nás tento okamžik zanechal.
Dokumentarista Jan Šikl mnoho let vyhledává a sbírá soukromé filmové archivy. Zašlé a vybledlé osudy rodin, celuloidové ozvuky slavnostních i všedních okamžiků.
Takto před časem narazil na několikahodinový materiál zachycující invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Záběry jedinečné, přesto patrně neviděné – až do 21. srpna 2021, kdy se historická paměť přesně po třiapadesáti letech probudí z dlouhého spánku.
Rekonstrukce okupace je filmové dobrodružství vpravdě archeologické povahy, v němž se anonymní tváře proměňují v plnokrevné svědky dní, které Československo nasměrovaly do dalších dvou dekád nesvobody.

 

Akce je pořádána ve spolupráci s Kinem Dukla.

Vstupenky lze zakoupit na pokladně nebo online:
http://www.kinodukla.cz/klient-62/kino-27/stranka-53/film-469660

 Host: Jan Šikl

V roce 1984 dokočil studium FAMU, obor režie dokumentární tvorby. Po absolvování pracoval jako režisér v Krátkém filmu Praha. Za období 5 let vytvořil 5 dokumentárních filmů, 13 zakázkových filmů a 11 scénářů hrané tvorby pro seriál Dobrodružství kriminalistiky.

Od roku 1991 pracuje ve vlastní firmě Pragafilm. Vytvořil mnoho dokumentů pro Českou televizi jako např. Kufry do neznáma, Finálový výkop, Na cestě, Československo 1957, Stále na cestě, Jan - zpověď dítěte, Jiná možnost. Ve společnosti DaDa scénáristicky a režijně vytvořil mnoho dílů dokumentárního seriálu Deset století architektury, který odvysílala České televize. Ve spolupráci s Českou televizí také vznikaly filmy z cyklu Soukromé století. Byly uvedeny na řadě mezinárodních festivalů, také v Museum of Modern Art v New Yorku, a získaly řadu filmových cen (mj. Cena Pavla Kouteckého, MFDF Jihlava 2005, 2006, Trilobit, Elsa). 

Vybraná filmografie: 

Soukromé století – TV cyklus zahrnující filmy: Král Velichovek (2002, TV film dok.), Mávnutí motýlích křídel (2005, TV film, dok.), Nízký let (2006, dok.), Sejdeme se v Denveru (2006, TV film, dok.), Ruské obláčky kouře (2007, TV film, dok.) a Rekonstrukce okupace (2021, dok.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

back to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: