Anatomie zločinu

Anatomie zločinu (únor až květen 2017)

V prvním cyklu večerních projekcí v CDF v roce 2017 se podíváme jakým způsobem pracují s tématem podsvětí různé druhy filmové a mediální tvorby. 

Spolu s hosty se vydáme po stopách skutečných zločinných událostí, gangsterů a prozkoumáme, jak se k těmto událostem postavila investigativní žurnalistika, dokument a hraný film/serál. Jaké slovo v mají v těchto médiích samotní gangsteři? Jak je možné zprostředkovat jejich pohled na vlastní činy? Kam lze tento pohled prostřednictvím různých formátů posouvat? A čím to, že nás zločin tak fascinuje?

 

 

 

Rezervaci lze provést na stránce konkrétní události (viz vpravo),
na emailu cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.


Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60 Kč; členové CDF - 40 Kč.

 

 

RINO: Příběh špióna (středa 1. února od 17.00)

RINO je celovečerní dokument režiséra Jakuba Wagnera, který vypráví o jediném špionovi bývalého východního bloku, kterému se podařilo infiltrovat do americké CIA, odkud vynášel informace pro československou rozvědku a KGB.
Jeho historie se začala psát v roce 1965, kdy byl společně se svou manželkou vysazen v USA. Pravou identitu dokázal skrývat dlouhých devatenáct let, než byl v roce 1984 zatčen FBI a v mediálně sledovaném procesu odsouzen na doživotí, kdy byl nakonec po roce vyměněn za západní agenty a disidenty na Mostě špionů (Glienicker Brücke) v Západním Berlíně.

Režisér Jakub Wagner, který v minulosti natočil dokumenty o architektovi Janu Kaplickém či žokejovi Josefu Váňovi, pracoval na filmu pět let. Kromě natáčení strávil dlouhé hodiny bádáním nad odtajněným spisem, který čítá přibližně deset tisíc stran dokumentů. Věrohodných zdrojů o Köcherově činnosti však není mnoho, a proto je kamera převážně obracena na přímého aktéra všech událostí.
Dokončení filmu, který byl v českých kinech uveden 29. září 2016, však provázely mnohé neshody právě s jeho hlavním aktérem. K finální podobě dokumentu má i nadále výhrady a od filmu se dle svých vlastních slov distancuje.

 

Novinář detektivem (středa 22. března od 19.30)

Nehrozí zločinci investigatorům? Jak se na jejich aktivitu tváří policie? Dochází ke vzájemné spolupráci? Kolik času je třeba strávit ve zločinném prostředí, aby mohla vzniknout kvalitní reportáž? A jakým způsobem jsou navazovány kontakty s podsvětím?

Březnové setkání nad zločinnými kauzami bude patřit žurnalistickému úhlu pohledu. Naším hostem se stane investigativní novinář Janek Kroupa, který je obvykle k vidění po boku svého kolegy Josefa Klímy.

Na TV Nova pracoval v pořadech Občanské judo, Na vlastní očiNatvrdo etc. Jeho reportáže vysílá Česká televize a otiskuje je deník MF DNES. Jako investigativní reportér pracuje od roku 2014 pro Český rozhlas. Spojovat si jej můžeme například s investigativními reportážemi o kauzách Berdychova gangu, Zdeňka Doležela, poslance Jana Moravy, nevěstince Miloslava Mrštiny, či vládního nákupu transportérů Pandur II. Je spoluautorem knihy Zločin jako profese (2006).

Je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007), ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za válečné reportáže a polské novinářské ceny Grand Press v kategorii investigativní žurnalistika (2014), kterou získal společně s polskými kolegy za reportáž zabývající se pašováním zbraní z Česka do konfliktních oblastí východní Ukrajiny.


(foto: iDnes.cz)

 

Zločin jako vzpomínka (středa 19. dubna od 19.30)

Jak se točí osobní dokument o gangsterech? Jak probíhá kontaktování vězňů a mapování jednotlivých členů gangu? Co lze výpovědí, ve které nerozplétáme detektivní příběh, ale díváme se na odsouzené pachatele s odstupem doby, dosáhnout? A jaký dojem v autorce její zkušenost s podsvětím zanechala?

Dubnové setkání nad zločinnými kauzami bude patřit dokumentárnímu úhlu pohledu. Uvidíme film Zákon Helena a naším hostem se stane režisérka filmu a herečka Petra Nesvačilová.

Do povědomí veřejnosti se dostala díky snímku Pusinky (2007), dále si zahrála například ve filmech Protektor (2009) a Já, Olga Hepnarová (2016) či v seriálech Doktor Martin (2015) a Já, Mattoni (2016). Druhou sezonu vystupuje v Divadle Ungelt.
Vystudovala dokumentaristiku na FAMU, během studií natočila filmy Opus č. 50 na motivy Milady Horákové (2009), Řekni, kde ti Němci jsou (2011) či Z Borotína až na Sněžku (2013). Posledním jejím počinem je dokumentární gangsterka o podsvětí a největší zločinecké organizaci 90. let Zákon Helena (2016).

Po zhlédnutí tohoto kontroverzního dokumentu (zachycujícího policistku, která společně s kolegou usvědčila několik desítek lidí v kauze tzv. Berdychova gangu) nám autorka předá své zkušenosti i osobitý pohled na podsvětí.

 

Films in alphabetical order
...ÁABCČDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWYZ

Supported by:                                                                                                                                 
                    
                                          

In Cooperation with: