CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martin Řezníček

Martin Řezníček

Výpis filmů autora

Brusel 2058

Brusel 2058

Martin Řezníček / Česká republika / 2008 / 21 min. 0 sec.

Československá padesátá léta byla dobou největšího útisku ze strany komunistického režimu, a přesto umožnila vznik národní přehlídky, která se na světové výstavě Expo 1958 stala nečekanou atrakcí a výrobky, umění a design prezentované v Bruselu pak celospolečenským fenoménem, o němž stejně jako o paradoxně svobodné práci v tísnivé atmosféře za železnou oponou vyprávějí ve filmu, originálně využívajícím archivní materiály, autoři a účastníci výstavy.

bez náhledu

Houba

Vít Janeček / Česká republika / 2000 / 57 min. 0 sec.

Filmová esej o houbách a jejich napojení na ostatní živé bytosti se pokouší ze struktury houby vysvětlit přírodu, vědu a civilizaci, hledá podobnosti mezi mykorhizou a jinými strukturami i další analogie. Biologické pojednání přechází k filozofujícím úvahám, avšak pozornost na sebe strhává i odpoutaná ruční kamera.

KAPRKÓD

KAPRKÓD

Lucie Králová / Česká republika, Slovensko / 2022 / 91 min. 0 sec.

Dokumentární opera netradičním způsobem zpracovává životní příběh československého hudebního skladatele Jana Kapra (1914–1988). Tento dříve oslavovaný a komunistickým režimem protežovaný skladatel byl však v průběhu 70. let umlčen a vymazán z historie. Snímek využívá Kaprových hudebních kompozic stejně jako amatérských filmových záběrů a pomocí dadaisticky hravého libreta odhaluje jeho život a tvorbu na pozadí historických změn. Zákulisní záběry z nahrávání sboru přitom dekonstruují biografický žánr a ukazují, jak náročné může být interpretovat archivní materiál, paměť a lineární vyprávění.  

logo Ji-hlavaDoporučuje knihy:

5 scénářů

5 scénářů

Federico Fellini
česky / 1966 / 506 stran

Soubor scénářů (Darmošlapové, Silnice, Cabiriiny noci, Sladký život, Osm a půl) jednoho z předních italských poválečných scénáristů a režisérů, původně neorealisty, později moralisty a kritika společenské konvence.

Digitální demence

Digitální demence

Manfred Spitzer
česky / 2014 / 341 stran

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí.[databazeknih.cz]

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme