28.10. Ji.hlava dětem - nedělní program

Ji.hlava dětem je festivalem pro nejmladší návštěvníky MFDF Ji.hlava s vytříbenou nabídkou vzdělávacích, zábavných a kreativních aktivit, které mohou navštívit děti samy nebo v doprovodu rodičů. Pro děti od 3 do 14 let je připraven bohatý a pestrý program každý den od 9 do 19:30 hodin včetně dětského koutku, mobilního planetária, výtvarných dílen pro nejmenší, workshopů pro starší, průběžných dílen, divadel, hudebních vystoupení a filmových projekcí.

Veškerý program bude probíhat v jediné budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí 24. Děti tak mohou po skončení jednoho programu navázat jinou aktivitou nebo si odpočinout při filmové projekci či v dětském koutku. A zatímco se budou vzdělávat i bavit při vlastním tvoření, můžete vy sami navštívit některou z dokumentárních festivalových projekcí. Až se s dětmi zastavíte v polední přestávce na oběd, dětský program pokračuje od 14.00 koktejlem dalších aktivit, zatímco vy si třeba můžete dát kávu v kavárně Paseka přímo v místě dění.

Ji.hlava dětem je zcela zdarma pro neakreditované i akreditované návštěvníky. Každé dítě, které bude mít zájem o jakoukoli část programu, obdrží festivalovou akreditaci zdarma. Na výtvarné dílny a workshopy je vzhledem k omezené kapacitě nutné se  zaregistrovat u vstupu do OGV na Masarykové náměstí 24.

Nedělní program

 

Dokonalý člověk; ROZÁRKA A KUCHAŘKY BEZ DOMOVA

9.30, sál

Dokonalý muž a dokonalá žena, vybraní zástupci lidského druhu, jsou umístěni v prázdném bílém prostoru a vydáni na pospas zkoumavému pohledu člověka, který kamerou pozoruje a komentuje jejich počínání. Vykonávají běžné lidské úkony – jedí, chodí, tancují, přesto zvědavý pozorovatel ani na okamžik nevychází z údivu. Režie Jørgen Leth, Dánsko 1967, 13 min. 
Projekce se uskuteční díky Danish Film Institute.
Rozárka a kuchařky bez domova, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Portrét jedenáctileté Rozárky, která se rozhodla, že už nebudejíst maso. Nesouhlasí s tím, že ve velkochovech je padesát procent zvířat zabíjeno bezdůvodně. Film tak skrze její příběh rozvíjí téma otevřenosti a ohleduplnosti vůči planetě a přírodě. Soucit, který je hlavním hybatelem Rozárčina rozhodnutí nejíst maso, se v rámci filmu přirozeně přenáší do širokého společenského kontextu, když se holčička rozhodne setkat se s kuchařkami z veganské restaurace Kuchařky bez domova. Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 15 min.

 

 

 

Audioškola: Zvukové dobrodružství

10.00-13.00 / 15.00-17.00, dílna 2

Vydejte se s námi do světa zvuků! Se sluchátky na hlavě a mikrofonem v ruce vyzkoušíme, co se stane, když okolní svět vnímáme ušima. Naučíme se naslouchat a porozumět zvukům, které nás obklopují. Budeme hádat zvukové hádanky, vypravíme se na lov zvuků a společně si vyzkoušíme, jak dělat a nahrávat rozhovory. Těší se na vás Brit a Jiří.
Brit Jensen a Jiří Slavičínský jsou audio dokumentaristé. Pracují v Českém rozhlase, kde založili cyklus dokumentů pro mladé posluchače DokuVlna. Vedle Česka se jejich dokumenty vysílaly také v Dánsku, Kanadě, Austrálii, Spojených státech, Irsku, Velké Británii a na Slovensku.

 

100 opic: Pes a drak

14.00-15.00, sál

"Asi jsem čaroděj, když umím létat... ale jinak vím jen, že mám sedět na stromě a čekat."
"A na co?”
"Tóóó... nevím." Pohádka o pejskovi, kterého všude vyháněli. Nezdálo se totiž, že by – při tom jak vypadal, byl normální. A také že nebyl. Byl totiž kouzelný, což nikdo netušil. Tedy... ani on to netušil. Než to však pejsek zjistil, musel odhalit záhadu létajícího čaroděje, najít krále a zatančit si s drakem. Co taky jiného s takovým drakem dělat, že? 

Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Rády vymýšlejí příběhy plné fantaskních bytostí – od upírů ochraňujících rozbité hračky, přes létající zajíce až po samotné imozemšťany, břichabolem trnoucí od kosmických plavidel, jež spolkli. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.

 

Chytej ušima

17.00, sál

Divadelní kapela pro děti a jejich rodiče. Vystoupení hudební skupiny s texty pro děti, komponované do loutkového příběhu skřítka, který se vydal na cestu do světa. Tam potkává přátele a s nimi zažívá dobrodružství, jenž jsou obsahem textů písní. Ryby, které touží po výletu do města, moucha, která si myslí, že je slon, prasátko na útěku, či zmatený medvěd, který nechal hlavu ve sklenici medu….
Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.

 

 

Podzimní landartová dílna 

10.00-12.00, dílna 1

Přijde si zařádit a tvořit z přírodních materiálů. Kaštany, žaludy i barevné listí vybízejí k hrám. Stanou se součástí společného podzimního landartového díla? Kaštan okem, šiška nosem a zlatý úsměv vykouzlí zoubky ze zrnek uzrálých kukuřic? Kdoví? - možná mnohem víc!
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Vzpomínky

16.00-17.00, dílna 1

Jakou máte nejkrásnější vzpomínku z letních prázdnin? Pojí se k ní nějaký zvuk či vůně? Zalovíme v paměti a zachytíme naše veselé vzpomínky pomocí kombinované výtvarné techniky -  kresba, malba - a společně vyzkoušíme, co se skrývá za technikou se zvláštním názvem ”asambláž”.
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: