29.10. Ji.hlava dětem - pondělní program

Ji.hlava dětem je festivalem pro nejmladší návštěvníky MFDF Ji.hlava s vytříbenou nabídkou vzdělávacích, zábavných a kreativních aktivit, které mohou navštívit děti samy nebo v doprovodu rodičů. Pro děti od 3 do 14 let je připraven bohatý a pestrý program každý den od 9 do 19:30 hodin včetně dětského koutku, mobilního planetária, výtvarných dílen pro nejmenší, workshopů pro starší, průběžných dílen, divadel, hudebních vystoupení a filmových projekcí.

Veškerý program bude probíhat v jediné budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí 24. Děti tak mohou po skončení jednoho programu navázat jinou aktivitou nebo si odpočinout při filmové projekci či v dětském koutku. A zatímco se budou vzdělávat i bavit při vlastním tvoření, můžete vy sami navštívit některou z dokumentárních festivalových projekcí. Až se s dětmi zastavíte v polední přestávce na oběd, dětský program pokračuje od 14.00 koktejlem dalších aktivit, zatímco vy si třeba můžete dát kávu v kavárně Paseka přímo v místě dění.

Ji.hlava dětem je zcela zdarma pro neakreditované i akreditované návštěvníky. Každé dítě, které bude mít zájem o jakoukoli část programu, obdrží festivalovou akreditaci zdarma. Na výtvarné dílny a workshopy je vzhledem k omezené kapacitě nutné se  zaregistrovat u vstupu do OGV na Masarykové náměstí 24.

Pondělní program

 

František svého druhu; Bětka a chytré hlavičky

9.30, sál

Bývalý úředník František ochraňuje a zkoumá ptáky, vyrábí pro ně budky a snaží se jim být co nejblíž. Ptactvo eviduje s matematickou přesností, záznamy archivuje a důsledně třídí všechny informace, které získá. Františkovu preciznost dotváří a jemně zlehčuje mluvený komentář, který se zaměří na drobná fakta a výkladový způsob, na jaký jsme zvyklí z tradičních dokumentů o přírodě. Režie Jan Gogola ml., Česko 2014, 26 min.
Bětka a chytré hlavičky, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Dvanáctiletá Bětka se snaží pomáhat svému postiženému spolužákovi Jirkovi a zároveň starým lidem z domova důchodců. V domově důchodců se domluvila na pravidelných návštěvách a na každé setkání si připravuje vždy nějaké téma. Bětka chce, aby starší lidé začali intenzivně vzpomínat a aby jí řekli něco o svém životě. Chce s nimi něco společně zažít. Všichni zúčastnění si začínají uvědomovat, jaké hodnoty jsou v životě nejdůležitější.

 

Zvuková dílna s Kreatonem

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Zkusili jste někdy skládat elektronickou hudbu a co filmová hudba? Společně s Kreatonem budeme vytvářet neobvyklé zvuky na nových elektronických nástrojích, v softwarech i aplikacích na iPadu. Naučíme se vytvářet zvukové efekty a složíme si hudbu k filmu. Jak vlastně zní horror, komedie nebo přírodopisný film? Jaké zvuky nás rozesmívají, a kterých se bojíme? Martin Tvrdý a Mary C vás seznámí s nástroji, na kterých si vytvoříte vlastní filmový soundtrack.
Bonus + Mary C: Martin Hůla známý pod pseudonymy Martin Tvrdý a Bonus je český hudebník, rapper, písničkář, grafický designer a kurátor. Marie Čtveráčková alias Mary C je hudební publicistka, moderátorka, kulturní aktivistka a kurátorka Post-Labelu. Na Radiu Wave má pořad Scéna s Mary C. 
 

Divadlo Líšeň: Spoutaný trávou

14.00-15.00, sál

Jevištní meditace na motivy starých buddhistických anekdot a příběhů. V inscenaci zpracované texty se dotýkají tématu úcty k životu v jeho nepatrných a přehlížených podobách, i obecněji smyslu života.  Inscenace používá přírodní materiály, nepopisné kovové loutky z drátů i z barevného plastu. Výtvarně originální tvar vzniká souběžným použitím loutek a stínohry před i za papírovým paravanem. Hru doprovází vypravěč, hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.
Divadlo Líšeň experimentuje s různými divadelními formami. Využívá loutky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou stylizací. Inscenace jsou výsledkem dlouhého tvůrčího i lidského hledání mnohdy přesahujícího oblast divadla.  

 

Hudba s otevřenýma očima: promítání videoklipů s Kreatonem

17.30, sál

Mary C, DJka a redaktorka Radia Wave představí pozoruhodné hudební projekty skrze obraz. Podíváme se do lesů, galerií, rozpálených ulic, na jiné planety i do animovaných světů. Prozkoumáme prostor, pohyb a čas, jak si ho představují tvůrci populární i experimentální hudby ve formě videoklipů, které v poslední době přerůstají spíše do rozměrů filmů.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.

 

 

Výtvarný experiment  

10.00-12.00, dílna 1

Díla Zdeňka Šplíchala vystavená v OGV Jihlava  jako inspirace k vlastnímu výtvarnému experimentu. Shluky linií, čar či geometrických obrazců. Kde je konec a kde začátek? Co vlastně znamená tenhle obrázek? Barvy i  tvary nesou svá sdělení. Svobodná jako abstraktní malba, kresba i hra s čarami.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy. 

 

 

 

 

 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frotáž

16.00-17.00, dílna 1

Frotáž není froté a ofrotovat neznamená ofritovat :-) Fritovat se dá kde co a ofrotovat vlastně taky! Zábavná “kopírovací” technika i pro “nenadané” :-) Tohle s chutí zvládne každý, kdo má rád pastelky, pastely a věci schované po kapsách.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy.

 

 

 

 

 

 

Večerníčky 
 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: