27.10. Ji.hlava dětem - sobotní program

Ji.hlava dětem je festivalem pro nejmladší návštěvníky MFDF Ji.hlava s vytříbenou nabídkou vzdělávacích, zábavných a kreativních aktivit, které mohou navštívit děti samy nebo v doprovodu rodičů. Pro děti od 3 do 14 let je připraven bohatý a pestrý program každý den od 9 do 19:30 hodin včetně dětského koutku, mobilního planetária, výtvarných dílen pro nejmenší, workshopů pro starší, průběžných dílen, divadel, hudebních vystoupení a filmových projekcí.

Veškerý program bude probíhat v jediné budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí 24. Děti tak mohou po skončení jednoho programu navázat jinou aktivitou nebo si odpočinout při filmové projekci či v dětském koutku. A zatímco se budou vzdělávat i bavit při vlastním tvoření, můžete vy sami navštívit některou z dokumentárních festivalových projekcí. Až se s dětmi zastavíte v polední přestávce na oběd, dětský program pokračuje od 14.00 koktejlem dalších aktivit, zatímco vy si třeba můžete dát kávu v kavárně Paseka přímo v místě dění.

Ji.hlava dětem je zcela zdarma pro neakreditované i akreditované návštěvníky. Každé dítě, které bude mít zájem o jakoukoli část programu, obdrží festivalovou akreditaci zdarma. Na výtvarné dílny a workshopy je vzhledem k omezené kapacitě nutné se  zaregistrovat u vstupu do OGV na Masarykové náměstí 24.

Sobotní program

 

ERNESTÝNKA. ŽIVOT JE LABYRINT

9.30, sál

Ernestýnka. Život je labyrint, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Ernestýnce je dvanáct a vyrůstá ve střídavé péči svých rodičů. Není v tom sama, střídání domovů s ní absolvuje také její osmiletý bratr Adrian. Rozhodla se navštívit psychoterapeutku a zahrát svým spolužákům divadlo, aby jí lépe pochopili a snad i víc vzali mezi sebe. Ernestýnka miluje snění, vodu, stromy a víly. Toho všeho by se ale klidně vzdala, kdyby jí to pomohlo k nalezení lepší cesty k ostatním i k sobě samotné. Podaří se jí to někdy? Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 14 min.

 

 

 

Camera obscura

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Už jste někdy fotili krabičkou od keksů nebo plechovkou od limonády? Vemte si ji s sebou a vyrobíme z ní  fotoaparát - cameru obscuru. S ní pak zachytíme festivalové dění a v klasické černobílé fotokomoře zažijeme kouzlo vzniku fotografického obrazu. Tak nezapomeňte: Dvě vlastní uzavíratelné krabičky či plechovky s sebou :-)
Gabriela Kolčavová v roce 2004 dokončila M.F.A. studium fotografie (a jazzový zpěv) na University of North Texas v USA, kde také fotografii vyučovala. Pracuje především s černobílou fotografií, která využívá zejména klasické či historické techniky.
 

Kašpárek a drak aneb nechutná princezna nebo taky Jak se Franta dočkal

14.00-15.00, sál

O tom, jak si Kašpárek dělal ze všech kašpárky, o tom, co všechno Franta zvojtil a taky o tom, že není všechno rytíř, co je plechové…
Divadlo De Facto Mimo je jihlavské nezávislé divadelní studio sebe sama považující za poloprofesionály, protože se snaží o profesionální divadlo v amatérských podmínkách.

 

 

 

 

 

 

Království

17.00, sál

Květinový muzikál nejen pro děti. Kapka rosy podávaná s kostkou léta a půlnoční vytí vlčích máků. Ema na stopě největšího tajemství přírody. První jarní pryskyřník hlídá Severní bránu. Pohádkový kabaret s autorskými písněmi a bleskovými převleky. 
Divadlo Anička a letadýlko je novou vizí budoucnosti. Vůně, hudba, květy a indígové destičky. Napojit se na vesmír a vzlétnout. Očekávejte průtrž mraků a příval svěžích dešntíků. O vaše blaho se bude starat Anička Duchaňová a všichni stálí i nestálí členové posádky.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.

 

 

Co je na hlavě?

10.00-12.00, dílna 1

Co je v Ji.hlavě na hlavě? Vznáší se nám nad ní bublina s obrázky z filmů, kousky příběhů, naše přání?  Nebo na ní trůní pestrobarevná čepice? S bambulí nebo bez? A co je potom pod čepicí?
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 
 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Co je v hlavě?
 

15.00-17.00, dílna 1

Edukační dílna Co je v hlavě seznámí malé návštěvníky se stálou expozicí OGV Jihlava v návaznosti na figurální tvorbu. Pokusíme se přijít na to, co mají zobrazené postavy a postavičky v hlavě, co je těší, z čeho mají radost, nad čím přemýšlí nebo je trápí. I když děti nebudou umět číst, pohrajeme si s písmenky a barvami. A jestliže nezjistíme, co je v hlavě, určitě přijdeme na to, co je na hlavě.
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: