08.10. Úvod do studia filmu 2

ANOTACE CYKLU

V současné době je obtížné se zorientovat v záplavě informací, které se na nás valí všemožnými kanály. Film a elektronická média výrazně změnily způsob, jakým vnímáme svět. Média tak blízce napodobují realitu, že sdělovaný obsah mnohem snadněji vnímáme, přičemž je ale stále těžší naučit se mu porozumět a kriticky jej vyhodnotit.

Cyklus je vhodný pro začátečníky, kteří se chtějí dozvědět informace o základních stavebních kamenech filmu: o pravidlech záběrů, jak se pracuje s kamerou, jak se vše pojí dohromady se zvukem a jak z těchto drobností nakonec vzniká film. V ve čtyřech na sebe navazujících lekcích se seznámíme se čtyřmi základními stavebními prvky stylistického aspektu filmu a následně se pomocí filmových ukázek pokusíme rozebrat některé nejběžnější filmařské postupy. Po absolvování cyklu studenti získají orientaci v pojmech a jevech používaných při rozboru filmů a naučí se jak filmovému dílu lépe porozumět. Náplň kurzu je sestavena podle knihy Umění filmu: Úvod do studia formy a stylu Davida Borwella a Kristin Thompsonové.

 

Lekce 2 – Kamera

Práce kamery má základ v práci s fotografií. Kameraman má nepřebernou paletu technických možností: může pracovat s různým kontrastem, zrnitostí, jasem, barevností i rychlostí snímání. V této lekci se seznámíme se specifikacemi černobílého a barevného materiálu, s různými formáty obrazu a dozvíme se, jak volba technologických prvků ovlivní výslednou podobu natočeného díla. Podrobněji si ukážeme jak jednotlivé parametry objektivů (ohnisková vzdálenost, hloubka pole a ostrost) ovlivňují percepci scény a následně celkové divácké porozumění, stejně jak to činí volba rámování a subjektivita snímání. Práce kamery má zásadní vliv na konstrukci prostoru filmu, který probíhá při sledování v divákově mysli, k čemuž použijeme ukázky z různých filmů.

 

 

 

 

 

 

VSTUPNÉ:

studenti - 25 Kč

senioři - 30 Kč

veřejnost - 40 Kč

 

Těšíme se na vás!zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: