Obsah cyklu
Lekce 1
Úvod, podoby kritické reflexe, úskalí a přednosti daného žánru.
Esej
Francouzské „essayer“ znamená zkusit, pokusit se – přičemž vektorem tohoto pokusu je nalezení spojnice mezi tématem a autorským subjektem takovým způsobem, jakého je mocen právě a jen sám autor. V tom jsou obsaženy přednosti i nevýhody tohoto „nad“ či „mimo“ žánru myšlení, literatury a publicistiky – kvalita výstupu spočívá v osobitosti, inteligenci a vzdělání autora, a také v nápadu, který se musí urodit. Esej (v evropském pojetí) je možná nejsvobodnější z žánrů zde prezentovaných, ale současně se může stát zrcadlem autorových limitů.
Blog
Co je to blog, kde se vzal a jak se z něj stalo mainstreamové médium? Nebudeme si ale povídat jen o historii – součástí přednášky bude i několik praktických rad, jak psát blog čtivě, zajímavě a zábavně a pokud možno také trochu originálně, aby to autora alespoň minimálně odlišilo od masy lidí, která dnes na internetu publikuje. Pár připomínek od lidí, kteří se střídavými úspěchy blogují dohromady už skoro 20 let.
Lekce 2
Aktivní rozbor zaslaných prací.
Média a dokument: esej/blog
* úroveň: pro mírně pokročilé * počet lekcí: 2 lekce * délka lekce: 120 minut * formát lekcí: přednáška s projekcí, skupinová práce a analytický rozbor * doporučené texty ke kurzu ZDE |