Anotace cyklu
V první lekci si v rámci skupinové práce společně odkryjeme a vysvětlíme definici pojmů jako dokumentární film, realita, objektivita, fikce, autenticita atd. a nabouráme tak obecně vžité představy. Následně společně pojmenujeme šest prostředků, jimiž lze filmem zachycovat a zároveň manipulovat realitu.
V druhé lekci budeme opět diskutovat témata reality, pravdivosti, inscenování atd. Následně si promítneme ukázky, se kterými poté budeme pracovat ve skupině:
Bratři Lumièrové – Dělníci odcházející z továrny (vysvětlení pojmů „shot“, kinematograf)
Georges Mélies – Cesta na Měsíc (první filmový ateliér, triky, efekty a děj)
Alan Crosland – Jazzový zpěvák (první zvukové dialogy)
Robert Flaherty – Nanuk, člověk primitivní (první dokumentární fikce, inscenované události)
Dziga Vertov – Muž s kinoaparátem (skupina Kinooků, manipulace střihem)
Lektoři
Iva Honsová je koordinátorka vzdělávacích aktivit CDF, dlouhodobě spolupracuje s MFDF Ji.hlava a je též příležitostnou překladatelkou, dramaturgyní a lektorkou na volné jógové noze.

Šimon Bauer, lektor, filmový a televizní teoretik. Je absolventem oboru Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Masarykově Univerzitě v Brně, dlouhodobě spolupracuje s MFDF Ji.hlava a od října 2014 řídí Centrum dokumentárního filmu. Zabývá se zejména výzkumem strategií programování Československé televize v jejích začátcích a distribučními vztahy mezi ČST a tehdejším Státním filmem. Toto téma zpracovává i ve svém příspěvku v antologii Naplánovaná kinematografie.
