Obraz Němce v československém dokumentárním filmu (1945–1968)

OBSAH LEKCE

 

Jak vnímáte naše německy mluvící sousedy? A jak moc jejich „image“ spoluvytvářel dokumentární film?

Odpovědi na tyto otázky se ukrývají v poválečné dokumentární produkci, která Němce zpodobňovala jako válečné štváče, špiony či nacistické vrahy. A tím předurčovala náš strach z nich. 

V tomto kurzu odkryjeme na řadě historických ukázek dokumentárních filmů, jakých podob nabývali naši němečtí sousedé, jak o nich bylo informováno a jak snadno lze filmové záběry zneužít k vytváření nenávisti. V diskuzi se pak nad našimi postoji zamyslíme a zvážíme, čím jsou motivované. 

Na závěr si zkusíme ukázat, zda způsoby, kterými filmaři „strašili“ veřejnost německým nebezpečím, nejsou až nápadně podobné těm, které dnes slouží k vytváření obav z jiných národností a kultur.

 

FORMÁT

Lekce je složena z přednášky a doplněna řadou videoukázek z dobových snímků z 50. a 60. let, a to nejen dokumentárních. Ukazuje také inscenované a manipulativní příklady.

OBRAZ NĚMCE V ČESKOSLOVENSKÉM DOKUMENTÁRNÍM FILMU (1945–1968)

 * úroveň: pro začátečníky a mírně pokročilé

 * délka lekce: 90 minut

 * formát lekce: přednáška s užitím filmových ukázek            

 

 

 

 

 

LEKTOR

Jaroslav Kratochvíl

Rodák z Plzně se vedle studia politologie začal věnovat také dokumentu. V roce 2012 úspěšně absolvoval pražskou FAMU na katedře dokumentární tvorby. V současné době se věnuje převážně režii, mimo jiné také pro Českou televizi.

Již jeho studentské snímky se věnovaly historickým a politickým tématům. Ohlasy sbírají na českých i zahraničních festivalech. Jaroslav Kratochvíl spolupracoval s ČT například na cyklu Hádanky domů života mapujícím židovské hřbitovy a komunity v ČR, dále sledoval současnou pozici skautingu atd. Roku 2014 debutoval celovečerním snímkem Lovu zdar! vstupujícím do světa lovecké a myslivecké vášně. 

Podílel se také na filmové dramaturgii několika festivalů (Cigistock, Kontejnery k světu), realizoval dílnu na MFDF Ji.hlava nebo vedl filmový workshop pro studenty gymnázia.

 Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: