Tvorba animovaného filmu

OBSAH CYKLU

Zajímá vás, jakým způsobem vzniká animovaný film? V rámci tohoto cyklu máte možnost se seznámit se třemi technikami animování, které vám představí zkušené lektorky.

Na úvod každé dílny nejprve inspirujeme žáky pásmem animovaných filmů s výkladem, na kterém jim vysvětlíme principy dané animační techniky. S tou se žáci následně seznámí na „vlastní kůži“, sami si techniku vyzkouší. Cyklus bude zakončen projekcí prací žáků, které si po skončení workshopu mohou odnést domů.

 

FORMÁT

Cyklus tří lekcí (každá o délce 180 minut) představí žákům tři různé animační techniky: pixilaci, objektovou animaci a claymotion.
V úvodu lekce na žáky nejprve čeká promítání s výkladem a seznámení se s danou technikou. V další části workshopu probíhá samostatná práce žáků pod vedením lektorek – žáci sami animují, spolupracují ve skupinkách a vytvářejí krátké animované sekvence, které si budou moci promítnout a následně odnést domů (proto doporučujeme vzít s sebou flashdisk nebo nachystat emailovou adresu, na kterou budeme moci práce žáků zaslat).

TVORBA ANIMOVANÉHO FILMU

 * úroveň: pro začátečníky (vhodné pro první stupeň ZŠ)

 * počet lekcí: 3 lekce

 * délka lekce: 180 minut

 * formát lekcí: dílny s úvodním slovem

 * Nabízíme i možnost uspořádání jednorázové lekce Základy animace.

 * POZOR! tuto lekci lze realizovat pouze ve čvrtek či pátek

 

 

 

 

 

 

 

 
Dílnu nabízíme ve spolupráci       
s brněnským Kinem Art

 

1. lekce: Pixilace

Člověk v hlavní roli nemusí nutně znamenat hraný film. Protože naši herci budou hrát vždy jen a jen pro jedno jediné cvaknutí fotoaparátu. Nebude je natáčet kamera, ale jejich pohyb bude rozdělen do jednotlivých menších pohybů a ty budou samostatně nasnímány. A o tom to je. Při pixilaci budeme animovat lidi. Účastníci si vyzkoušejí nejen práci animátora, ale také náročnou práci takového herce.

 

2. lekce: Objektová animace

Objektová animace je animační technika, při které nejsou využíváni herci nebo loutky, ale naprosto obyčejné, všední věci – tedy objekty. Sklenice kompotu, například. Nebo věci, které máte běžně v penále. Na workshop doporučujeme, abyste si přinesli nějakou oblíbenou či pro vás zajímavou věc s sebou. Vdechneme jí život.

 

3. lekce: Claymotion

Hlavním hrdinou tohoto typu animace je modelovací hmota. Hlína, modelína, plastelína… Jakákoliv tvárná hmota, která dala této animační technice její název a její charakteristické výhody. My se v této lekci budeme věnovat animaci plastelíny. Naučíme se její základy – plastelína je tvárná, budeme ji roztahovat, natahovat, zplošťovat a zkrátka rozpohybovávat a animovat tak, jak nám to dovolí. 

LEKTORKY

 

Kateřina Hikadová působí jako ilustrátorka, grafická designérka a lektorka workshopů. Nyní diplomuje v ateliéru grafického designu 2 na FaVU a dlouhodobě se věnuje výtvarnému vzdělávání a tvorbě pro děti.

 

Elena Vondráčková je absolventka a dokončující studentka Pedagogické fakulty MU. V rámci svých oborů se zaměřuje na dětskou literaturu a filmovou a výtvarnou výchovu, což se prolíná v jejím lektorském působení a při práci s dětmi.Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: