Základy animace

OBSAH LEKCE

Jednorázová dílna je určena pro žáky prvního stupně základních škol, zejména pro první až čtvrté třídy. Schůdným a jednoduchým způsobem se žáci seznámí s povahou optických principů, na kterých je založené vnímání pohyblivého obrazu – tedy filmu. Na základech animace žákům vysvětlíme, jakým způsobem funguje klasická animace, ukážeme různé optické vynálezy z 19. století a přijdeme na kloub tomu, s čím si lámali hlavu vynálezci v samotných počátcích kinematografie.

 

FORMÁT

Workshop trvá dvě hodiny, během nich lektorky v úvodu žáky seznámí s principem jednoho ze čtyř optických vynálezů / hraček: thaumatropphenakistoskopzoetrop nebo flipbook. Žáci si budou moci strojky prohlédnout, vyzkoušet si je – a samozřejmě se je také pod vedením lektorek naučí vyrábět.

Po konzultaci s lektorkami vám s ohledem na věk a zkušenosti konkrétní třídy rádi doporučíme vhodné téma workshopu.

ZÁKLADY ANIMACE

 * úroveň: pro začátečníky (vhodné pro první stupeň ZŠ)

 * délka lekce: 120 minut (optimálně 150 minut)

 * formát lekce: dílna s úvodním slovem

 * Nabízíme i možnost uspořádání cyklu Tvorba animovaného filmu.

 * POZOR! tuto lekci lze realizovat pouze ve čvrtek či pátek 

 

 

 

 

 

Dílnu nabízíme ve spolupráci  
s brněnským Kinem Art

 

LEKTORKY

 

 

 

 

 

Kateřina Hikadová působí jako ilustrátorka, grafická designérka a lektorka workshopů. Nyní diplomuje v ateliéru grafického designu 2 na FaVU a dlouhodobě se věnuje výtvarnému vzdělávání a tvorbě pro děti.

 

 


 

 

 

Elena Vondráčková je absolventka a dokončující studentka Pedagogické fakulty MU. V rámci svých oborů se zaměřuje na dětskou literaturu a filmovou a výtvarnou výchovu, což se prolíná v jejím lektorském působení a při práci s dětmi.

 Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: