27.04. Příběh třetí pochodně

Jen málokdo ví, že tragické gesto Jana Palacha a Jana Zajíce sebeupálením následoval 4. dubna 1969 i jihlavský občan Evžen Plocek. Téměř čtyřicetiletý muž, otec rodiny, zaměstnanec Motorpalu Jihlava, komunista a věřící člověk.
Jeho pohřeb byl asi poslední povolenou velkou manifestací. Komunistům se podařilo jeho smrt téměř dokonale utajit a tato situace trvá prakticky dodnes.

Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině snímek vznikal upřesnil: „Celou normalizaci se o něm mlčelo, v Jihlavě bylo jeho jméno tabu a vyslovovalo se jen šeptem. Po revoluci byla sice u jihlavského morového sloupu odhalena pamětní deska, ale ani ve svobodných časech nepřekročilo Plockovo jméno hranice jihlavského kraje."

Režisér Martin Řezníček spolu s pamětníky a členy Plockovy rodiny odkrývá v dokumentárním filmu Příběh třetí pochodně okolnosti jeho činu i mechanismy, jimiž se komunistům podařilo Plockovu smrt utajit a zabránit tak veřejným nepokojům.
Snímek také pracuje s unikátním archivním filmem z Plockova pohřbu a dosud nepublikovanými fotografiemi.

Společně s režisérem filmu a jihlavskými pamětníky zhlédneme film, který pátrá po osudech třetí lidské pochodně a současně nahlíží nástup normalizace v našem okresním městě a následně se o celé události společně pobavíme.

 

Vzdělávací lekce jsou v případě nenaplněné kapacity sálu přístupné široké veřejnosti.

 

Těšíme se na vás!

VSTUPNÉ

studenti - 30 Kč

senioři - 35 Kč

veřejnost - 45 Kčback to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: