04.09. AVA Library: Občan Havel (+ diskuze) v Třebíči

Úterý 4. září 2018 od 18.00, Zelená klubovna v Městské knihovně v Třebíči

Hostem projekce bude Jarmila Poláková, která vede produkční společnost Film & Sociologie. Jako producentka se podílela na vzniku několika filmů Pavla Kouteckého včetně snímku Občan Havel (2008, režie Pavel Koutecký, Miroslav Janek). Dokument byl nominován na cenu Prix ARTE a na cenu LUX Evropského parlamentu, byl uveden na více než třiceti festivalech (Berlinale, Hot Docs, Visions du Réel) a získal několik ocenění (Český lev, DOK.FEST München, Jeden svět, Finále Plzeň a další.

Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Výsledný film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů.

Společnost Film & Sociologie od roku 1992 natočila více než 160 dokumentárních filmů, které vznikly v režii předních českých dokumentaristů – Heleny Třeštíkové, Miroslava Janka, Pavla Štingla, Věry Chytilové, Viliama Poltikoviče, Pavla Kouteckého, Martina Hanzlíčka, Karla Čtveráčka a dalších.

Filmovou projekcí s diskuzí zahajujeme v Třebíči celoroční projekt AVA Library: Nejlepší dokumentární filmy ve vaší knihovně!

AVA LIBRARY: Nejlepší dokumentární filmy ve vaší knihovně

Ve spolupráci s MFDF Ji.hlava a Centrem dokumentárního filmu budou mít návštěvníci knihoven v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči od června 2018 po celý další rok možnost zhlédnout to nejlepší z českého filmového dokumentu po roce 1989 přímo na počítačových obrazovkách v pohodlí knihovny.

V projektu se představí dokumentární snímky
» Olgy Sommerové (Věra 68Magický hlas rebelky)
» Heleny Třeštíkové (Zkáza krásou)
» Drahomíry Vihanové (Denně předstupuji před tvou tvář)
» Věry Chytilové (Pátrání po Ester)
» Pavla Kouteckého (Občan HavelHledači pevného bodu)
» Jana Špáty (Největší přání I. a II.)
» Miroslava Janka (OlgaNormální autistický film)
» Víta Klusáka a Filipa Remundy (Český sen)
» a další filmy předních českých tvůrců

AVA Library propojuje filmové festivaly s knihovnami v celé Evropě. Dosud se do projektu zapojily festivaly a knihovny v Německu, Finsku, Belgii, Irsku i Itálii. Jako první v ČR se do projektu přidají i tři knihovny na Vysočině.back to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: