VYBRAT FILM POHLEDEM

Videotéka

„Když se člověk neumí vyjádřit zcela přesně a moudře, přirozeně se zaměřuje na hledání lidí, kteří toho schopni jsou. Moje myšlenky jsou vlastně myšlenky nad cizími myšlenkami. Doufám, že se takto doberu k plnějšímu závěru, než jakého bych byl schopen sám.“

Karel Vachek

Videotéka Centra dokumentárního filmu

 

Videotéka CDF nyní sestává z téměř sedmnácti set filmů. Jejím základem jsou filmy představené na MFDF Ji.hlava od roku 2009 do současnosti. Naleznete zde jak české filmy, tak i řadu snímků zahraničních, včetně řady experimentálních filmů. Filmovou kolekci neustále rozšiřujeme, a tak pravidelně přibývají filmy ze starších ročníků festivalu, ale i další významné filmy, na kterých lze demonstrovat různé stavební prvky filmu – zvuk, střih, styly, žánry a podobně.

Katalog filmů lze prohlížet online, jednotlivé filmy můžete zhlédnout pouze na videostanicích v Jihlavském Centru dokumentárního filmu.

Ve videotéce můžete vyhledávat dvěma způsoby: zadáním hledaného výrazu do vyhledávací lišty v pravém horním rohu stránky, nebo můžete vyhledat film listováním v rejstříku filmů podle abecedy. V případě velkého množství výsledků je vhodnější zvolit možnost podrobné vyhledávání a zde zaškrtnutím zvolit pouze ty oblasti, které chceme prohledávat.

 

Filmová databáze je propojená s tvůrci, takže je jednoduché například zjistit, jaký scenárista nejčastěji spolupracuje s konkrétním režisérem, nebo na jaké publikace upozorňují významní filmoví režiséři.

 

Prohlížení filmové databáze je dostupné z jakéhokoli místa s přístupem na internet, zhlédnout film je možné pouze z CDF v Jihlavě. Místo u videostanice ale doporučujeme rezervovat předem, což je možné provést po přihlášení do svého CDF účtu přímo na kartě vybraného filmu. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, můžete to provést v odkazu registrace. Tím získáte nejen možnost sledovat filmy v CDF, ale i provádět rezervace místa na vámi vybraný den a hodinu.

Roční členství v CDF stojí 115 Kč (pro studenty 60 Kč) a kromě možnosti sledování filmů v CDF opravňuje k výpůjčkám knih a nabízí zlevněné vstupné na projekce pořádané CDF

Vstupné na veřejné projekce, které pořádá CDF činí 65 Kč pro veřejnost a 45 Kč pro členy CDF.


 

Tematické filmové balíky

Zde můžete sledovat tematické balíky filmů, které se vztahují ke konkrétnímu regionu, události nebo vědní oblasti.

 


 

Filmové tipy

Níže můžete sledovat filmová doporučení a novinky, které průběžně aktualizujeme. Budeme zde avizovat jak horké novinky ke zhlédnutí, tak filmy nahlížející různými způsoby na konkrétní téma.

 

Strašidla obcházejí Evropou

Uprchlický tábor v Idomeni sdružoval běžence z Blízkého východu, kteří zkoušeli přejít evropské hranice. Když řecká policie tábor zavřela, uprchlíci se postavili na odpor a začali blokovat železniční dodávky zboží. Minimalistický dokument Marie Kourkoutaové tyto události nejen pozoruje, nýbrž formuje vycizelovanými statickými obrazy, jež otevírají prostor dění uvnitř i vně záběru, a v závěrečné černobílé sekvenci k nim nabízí poetický komentář. Postupně tak vyvstává bezútěšný portrét lokality, v níž si uprchlíci v nekonečných zástupech snaží uchovat poslední zbytky individuálních svobod.

 

Díra v hlavě

O romském holokaustu se ještě ví, ale už moc nemluví. Proces vymazávání paměti započal v podstatě s koncem druhé světové války, kdy mnoho hromadných hrobů v místech pracovních a internačních táborů zůstalo netknuto. I pro vítěze byli Romové obětmi „druhé kategorie“. V několika evropských zemích (Francie, ČR, Slovensko, Polsko, Německo, Chorvatsko, Srbsko) konfrontuje režisér zapomínající současnost se vzpomínkami posledních přeživších pamětníků těchto hrozivých událostí. Výsledkem je částečně inscenovaný a stylizovaný dokument – elegie za oběti monstrózního režimu a lidské netečnosti. 

 

Praska 24

Lucyna a Krzysztof jsou dlouholetí manželé, kteří provozují sběrnu surovin v sociálně vyloučené lokalitě v polské Lodži. Observační dokument Patrycje Polkowské zachycuje, jak manželský pár sběrnu každým dnem proměňuje v osobitý mikrosvět, v němž mohou nalézt pomoc všichni uražení a ponížení.

 

YPS JIN (Ženská domobrana)

Válku Kurdů a Kurdek charakterizuje potřeba žen organizovat se ve vlastních gerilách. Muslimské ženy se samopaly v rukou, rozhodnuté bránit sebe i své blízké, se zpovídají do oka kamery. Mluví o bojích s Tureckem, s Daesh, s patriarchátem i státem. A jsou úspěšné. Bojují pro revoluci, po níž budou rovnocennou součástí společnosti.

 

Za svůj lid: Zvolení Baracka Obamy

Autorky dokumentu si všimly senátora s jiskrou Baracka Obamy rok před začátkem zápolení o post prezidenta USA. Ještě než byla jasná jeho kandidatura v roce 2007, získal štáb exkluzivní přístup do jeho každodennosti. Díky tomu snímek ukazuje vše, co bylo potřebné pro výhru – nasazení všech členů rodiny, dobrovolníků a týmu.

 

 

Archiv uplynulých projekcí

Anatomie zločinu (únor až květen 2017)

 • začátky projekcí: 19.30, případně 17.00
 • délka: 120 minut
 • formát: projekce; projekce a diskuse s hosty
 • více ZDE

 

Filmová a televizní kritika (leden až březen 2017)

 • začátky projekcí: 19.30 a 17.00
 • délka: 120 minut
 • formát: filmové ukázky a diskuse s hosty 
 • více ZDE

 

Legendy českého dokumentárního filmu (září až říjen 2016)

 • začátky projekcí: 19.30 (20.00)
 • délka události: 120 minut
 • formát: projekce; projekce a diskuse s hosty
 • více ZDE

 

Dokumentarista Jan Špáta (leden až květen 2016)

 • začátky projekcí: 17:00 (19.30)
 • délka události: 120 minut
 • formát: projekce a diskuse s hosty
 • více ZDE
 

Reality Show (únor až duben 2016)

 • začátky projekcí: 19:30
 • délka události: 120 minut
 • formát: projekce a diskuse s hosty
 • více ZDE
 

Jídlo (listopad až prosinec 2015)

 • počet událostí: 4 projekce 
 • délka události: 120 minut
 • formát: projekce a diskuse s hosty
 • více ZDE

 

Filmy podle abecedy
...ABCČDĎEFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                   

 

 Dále spolupracujeme s: