Filmová a televizní kritika

Filmová a televizní kritika (leden až březen 2017)
 

Centrum dokumentárního filmu zve na dvě besedy s významnými hosty na poli filmové a televizní kritiky. Během lednového večera nám svá východiska a styl práce filmového kritika přiblíží Kamil Fila, v březnu zase přijede Luděk Staněk se svým Pořadem, ve kterém reflektuje a doporučuje (či nedoporučuje) televizní tvorbu. Více informací o programu získáte zde vpravo nebo na stránce konkrétní události.

 

 

Rezervaci lze provést na stránce konkrétní události (viz vpravo),
na emailu cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.


Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60 Kč; členové CDF - 40 Kč.

Filmová kritika: Kamil Fila (středa 18. ledna od 19.30)

Prvním hostem CDF v roce 2017 se stane jeden z nejvýraznějších filmových recenzentů a kritiků Kamil Fila, který za svou práci obdržel v roce 2013 cenu Novinářská křepelka.

Narodil se v roce 1980, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně vystudoval teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury. Svoji kariéru začínal na přelomu tisíciletí v internetových periodikách (Inzine.cz, Renaultrevue.cz, Filmpub.cz, Filmweb.cz, Moviezone.cz) a tištěných kulturních časopisech (Živel, Tamto, Metropolis, Film a doba).
V letech 2003 až 2008 byl externistou filmového měsíčníku Cinema. Následně vystřídal práci redaktora dvouměsíčníku Cinepur (2005 - 2010), recenzenta online serveru Aktuálně.cz (2008 - 2012) a redaktora kulturní rubriky týdeníku Respekt (2012 - 2016).
Od února 2016 se věnuje vlastnímu projektu Ještě větší kritik, než jsme doufali. Na svém portálu pravidělně reaguje na vycházející filmová a televizní díla.

Z publikační činnosti je třeba zmínit stostránkový doplněk ke knize Roberta Fischera David Lynch: Temné stránky duše, či spolupráci na obou dílech knihy Kmeny, jež se věnují českým městským subkulturám.

Během diskuse doplněné řadou ukázek se dozvíme, jaké vlastnosti by dle Kamila Fily měl mít kvalitní film, jakým neduhem trpí české snímky a které současné filmy a seriály by neměly uniknout naší pozornosti.

 

Televizní kritika: Luďek Staňek (středa 8. března od 17.00)

V lednu k nám zavítal "ještě větší kritik" Kamila Fila, na jehož návštěvu navážeme právě vystoupením Ludka Staňka - publicisty, někdejšího šéfredaktora lifestylových časopisů (např. Esquire, Rolling Stone), popkulturního redaktora Reflexu, vedoucího magazínu Hospodářských novin, scenáristy, konzultanta, pokerového komentátora a komika (jako stand-up komik vystupuje spolu s Milošem Čermákem v rámci projektu NightyNight).  

Na internetové televizi Stream.cz každý týden glosuje TV produkci napříč všemi stanicemi. Sám Staněk o svém Pořadu říká: "Já se v televizích dívám na každou blbost, aby vy už jste nemuseli." 

V jenom z dílů se například zaměřil na televizní zpravodajství, kde se daný týden dle jeho postřehů objevovala dvě hlavní témata - uprchlíci a složky (a to nejen policejní, ale i ty papírové). „Že je situace vážná, nám televize ukázaly tradičním způsobem - záběry chodících politiků,“ říká Staněk, který dodává, že "pokud televize ukazují záběry stojících politiků, je situace normální, ale jakmile začnou chodit, je zle".

Věříme, že s naším hostem nebude o zábavu nouze a že se i tentokrát, i když pravděpodobně zcela odlišnou formou, než tomu bylo s Kamilem Filou (který mimochodem, jak nám sdělil při své lednové návštěvě CDF, Pořad Luďka Staňka pravidelně sleduje), dozvíme mnoho tipů a doporučení, na co se dívat a čemu se naopak obloukem vyhnout...

Filmy podle abecedy
...ABCČDĎEFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                   

 

 Dále spolupracujeme s: