O Centru dokumentárního filmu

Dokumentární filmy ze své podstaty vyrůstají z všednodenní reality. S pomocí filmů mohou návštěvníci CDF proniknout do širších souvislostí dění kolem sebe a objevit různorodost zkušeností a pohledů na svět.

 

KONCEPCE PROJEKTU

Koncept CDF vznikl společně s přípravami rekonstrukce jihlavského kina Dukla, kde tato nová a v České republice jedinečná instituce pro vzdělávání i sebevzdělávání prostřednictvím filmu sídlí. Projekt navazuje na dlouholeté vzdělávací a publikační aktivity MFDF Ji.hlava, jimiž festival prohlubuje reflexi a promýšlení filmu i kontextů jeho vzniku. Vytváří prostor pro soustředěné zkoumání i rozbíhavé objevování dokumentární kinematografie v několika úrovních současně. Centrum dokumentárního filmu jsme otevřeli 23. října 2014 a od té doby je plně k dispozici všem zájemcům.

 

VIDEOTÉKA

Registrovaným uživatelům CDF nabízíme prezenčně k dispozici několik stovek autorských dokumentárních filmů z archivu MFDF Ji.hlava, které je možné sledovat na třech videostanicích přímo v CDF. Videotéku rozšiřuje systematicky budovaná sbírka filmů reprezentující historický vývoj světové dokumentaristiky. 

 

KNIHOVNA

Nabízí prezenčně přístupný a jedinečně vybavený knižní fond odborné literatury zaměřený na český i světový film, s akcentem na dokumentární tvorbu, který doplňují publikace z mediální teorie a ostatních uměleckých disciplín. Návštěvníci centra ji tak mohou při sledování dokumentárních filmů využít k doplnění filmového zážitku nebo k rozšíření teoretického a historického kulturního poznání.

 

KONTAKTNÍ ÚDAJE

OTEVÍRACÍ DOBA

 
Po–Pá: 10:00 – 18:00
So: 11:00 – 19:00
Ne: 14:00 – 19:00

Polední pauza ve všední dny a v sobotu 13:00 – 14:00.

VZDĚLÁVÁNÍ

CDF pořádá rozmanité vzdělávací cykly, přednášky, semináře, workshopy a filmové projekce pro studenty, veřejnost i seniory. Ve všech našich kurzech klademe důraz na spojení mediální filmové výchovy s kritickým pohledem na různé typy audiovizuálního obsahu, které dnes dominantním způsobem utvářejí naše představy o okolním světě. Portfolio vzdělávacích aktivit doplňují kurzy zaměřené na dějiny dokumentárního filmu, moderní české dějiny pohledem dokumentaristů a vybrané cykly našich partnerů v oblasti vzdělávání a filmové výchovy.

 

VÝZKUM

CDF zastřešuje odborný výzkum a statistickou činnost zaměřenou na dlouhodobé i krátkodobé sledování proměn pozice dokumentárního filmu v kontextu především filmové distribuce. Zabýváme se i souvisejícími změnami, například průběhem digitalizace kin, a sledováním vývoje diváckého zájmu v souvislosti s rozvojem systému čerpání podpůrných veřejných finančních prostředků v České republice. Výzkum je veden ve spolupráci s předními českými filmovými institucemi.

 

VÝROČNÍ ZPRÁVY O ČINNOSTI CDF

 

Výroční zprávy CDF ke stažení zde: za rok 20152016, 2017.

 

 

ČLENSTVÍ V CDF

Staňte se členy Centra dokumentárního filmu! Členství umožňuje návštěvníkům CDF nejen vyhledávat v databázi filmů, tvůrců, publikací a odkazů online, ale především díky němu získáte možnost přehrávat dokumenty přímo v lokální videotéce, která čítá stovky titulů. Vedle osobního přístupu do videotéky (spustitelné pouze v prostorách samotného CDF) získáte též možnost využívat knihovnu vybavenou téměř tisícem publikací se zaměřením na film a audiovizuální kulturu, dále kancelářské služby a v neposlední řadě členskou kartu CDF, která slouží pro evidenci návštěvníků a skýtá řadu výhod – kromě jiného také slevu na festivalovou akreditaci MFDF Ji.hlava.

Poplatek za registraci a převzetí členské karty CDF (platnost 1 rok):

  • 115 Kč – veřejnost
  • 60 Kč – studenti

Pokyny k platbě ke stažení zde.

 

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: