CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Obecný úvod nejen do dokumentárního filmu

Určeno pro 2. stupeň základní školyikona ZŠ
Obecný úvod nejen do dokumentárního filmu

Fikce nebo ne-fikce? Kde hledat hranice hraného a dokumentárního filmu?

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • věkové zaměření:  2. stupeň ZŠ
  • délka lekce: 90 / 120 minut

FORMÁT

Lekce je vedena formou přednášky s ukázkami z různých tipů filmů, které zachycují podobné události. Nabízí v dialogu se studenty analýzu diváckých zážitků a emocí. Na závěr lekce si pustíme krátký "hraniční" film a žáci sami hlasují, zda se jedná o dokument nebo hraný film. 

OBSAH LEKCE

Co je opravdové a co nahrané? Pojmy jako dokumentární a hraný film nás trochu zavádí k tomu, abychom o filmu přemýšleli jako o pravdě. Když si však vypůjčíme z angličtiny pojmy fikce a ne-fikce, dostaneme se k jádru pudla. Kde autoři fabulují, kde nám ukazují neexistující světy, které prostřednictvím filmu oživují? A kde se naopak pohybujeme ve světě syrové reality? Jak a proč nás režiséři vedou svými příběhy a proč se u nich smějeme, bojíme nebo dokonce pláčeme, když jenom sedíme v kině nebo koukáme na monitor a nic skutečného se nám neděje? Lekce nás zavede nejen do pohraničí dokumentu a hraného filmu, ale i k odpovědím na otázky, proč o téhle hranici vůbec přemýšlíme a jak film cítíme.

Lektoři

Přemysl Martinek

Přemysl Martinek

Vystudoval katedru filmových studií na FFUK a působil jako filmový kritik v týdeníku Respekt, ředitel distribuční filmové společnosti, člen a předseda Rady Státního Fondu kinematografie nebo vedoucí produkce divadla DIOD. Aktuálně se věnuje kromě lektorství v CDF filmové produkci a pracuje na pozici Manažera regionálních filmových fondů pro Asociaci producentů v audiovizi. Dlouhodobě také působí jako expert v oblasti distribuce pro Státní fond kinematografie. Zakládal jihlavskou PechaKucha Night. V CDF má od dubna roku 2022 na starosti veřejné projekce, vede vybrané vzdělávací lekce, připravuje nové projekty v oblasti vzdělávání a podpory audiovizuálního průmyslu a věnuje se dramaturgii programů pro veřejnost a odbornému lektorování.

více info

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme