CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Adam Ruszkowski

Adam Ruszkowski
Documentary filmmaker and freelance cinematographer based in Hong Kong and Shenzhen, China. M.A. degree from Adam Mickiewicz University Film and Media Department and Erasmus University in Rotterdam. His movies have been shown in places such as EastDoc International Documentary Film Festival, Impakt Festival, Cracow Film Festival Film Mart, Loft 345 Art Gallery in Guangzhou, China, XXX Gallery in Hong Kong and London Frontline Film Club. His photo-essays from Myanmar, Xinjiang and Pearl River Delta appeared in various photography magazines around the world. Adam also works as a freelance cinematographer and video journalist with previous work for BBC, RealVision TV, Saudi TV, Siemens, Huawei, Omron, C1 Energy, AirBnB, Praxis Films and many others. Source: adamruszkowski.info

Výpis filmů autora

Amdo po žních

Amdo po žních

Adam Ruszkowski / Polsko / 2013 / 13 min. 41 sec.

Záznam prastarého, místy živelného rituálu tibetské komunity žijící na okraji Číny, který je opakovaným setkáváním lidí a bohů u příležitosti žní. Tradice posvátného ohně a extatického tance, do níž prosakují znaky a symboly moderní doby iPodů, pouťových balonků a dětských triček s Mickey Mousem. Modlím se chůzí, když roztáčím modlitební mlýn. K nebesům stoupá hustý šedý dým a z naříznuté kůže v pěšince mezi vlasy pomalu po čele stéká krev. I mezi kroji každá generace nevědomě odhaluje své atributy.

Květiny od řezníka

Květiny od řezníka

Adam Ruszkowski / Polsko, Čína / 2011 / 19 min. 17 sec.

Postapokalyptický pohled na čínské město, ve kterém zvukovou kulisu tvoří pouze svist větru. Syrové záběry obyvatel žijících v troskách domů obklopených odpadky a kůžemi mrtvých zvířat. Stylizovaná kamera zabírá barevná spektra špinavé každodenní rutiny ne nepodobné té naší. Zbývá už jen návrat k tradičním rituálům, když ani vytrvalý déšť nesmyje pohromu zničeného města postiženého lidskou civilizací. 

Stanice divokých palem

Stanice divokých palem

Adam Ruszkowski / Polsko, Čína / 2011 / 4 min. 22 sec.

Časosběrné pozorování stanice metra, ruchu její každodennosti, kdy se do manipulace s rychlostí zobrazení promítá osobní čas pozorovatele a zaostření nechává vyniknout jen části přehlceného obrazu. Vydává se do obchodů, opraven, pozoruje kanál, velké obrazovky a palmy, dívá se skrytě i nápadně a pro každou situaci hledá její vlastní tempo, v němž se odehraje.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme