CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Akile Nazli Kaya

Akile Nazli Kaya
Âkile Nazli Kaya (1980) v Ankaře získala bakalářský titul, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na pražské FAMU. Je autorkou animovaných i dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou.

Výpis filmů autora

bez náhledu

PřílivOdliv

Akile Nazli Kaya / Česká republika, Turecko / 2010 / 11 min. 53 sec.

Rodina, která odchází. Záběry manželského páru, který přesídlil v 70. letech do Německa, jsou kombinovány s komentářem jejich dcery, která se rozhodla žít v České republice. Deníkové záznamy dcery a obrazové záznamy rodičů jako výpověď o odchodech z Turecka. Ze země, k níž stále hledají vztah.

bez náhledu

Tobě

Tomáš Doruška, Akile Nazli Kaya / Česká republika, Turecko / 2014 / 2 min. 50 sec.

Nazlı přišla do České republiky z T urecka v roce 2005 studovat film a animovanou tvorbu, potkala tam Tomáše a od té doby jsou spolu. Tobě je jejich audiovizuální dopis budoucímu dítěti. Ptají se v něm na osud svého potomka v souvislosti s budoucností Evropy.

bez náhledu

Uzavření

Akile Nazli Kaya / Česká republika / 2011 / 1 min. 11 sec.

Minuta, během které se svobodná dívka změní v zajatkyni dogmatu. Vnější uzavření, zahalení do hábitu ideologie. Jeden černobílý záběr vypovídá o pocitech žen, které musely být schovány, popřeny, v kusu černé látky, pod nímž není místo pro svobodu. Šaty jako vězení těla.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme