CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Albert Serra

Albert Serra
Albert Serra (narozený 31. března 1975) je katalánský fimový režisér, který se nejvíce proslavil filmem s názvem Příběh mojí smrti (Story of My Death) natočeným v roce 2013, za který získal cenu Golden Leopard na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Vystudoval Univerzitu v Barceloně. Zdroj: www.wikipedia.en

Výpis filmů autora

bez náhledu

Hospodin činí zázraky ve mně

Albert Serra / Španělsko / 2011 / 146 min. 0 sec.

FilmNÁVRAT rozvíjí nekompromisní filmové vidění Alberta Serry, který navazuje na svůj film Rytířská čest (Quixotic, 2006) s přesvědčením, že svobodné vnímání filmu má mít blízko k čtení básně. Film o filmu a hercích se tedy jako by jen děje před našima očima v drobných situacích, náznacích, náladových dotecích, lidé mezi záběry odpočívají, dohadují se, jedí a ve vyprahlé krajině čekají na režiséra.

Masterclass: Alber Serra

Masterclass: Alber Serra

Albert Serra / Česká republika / 2014 / 107 min. 0 sec.

Španělský solitér Albert Serra a porotce sekce Mezi moři, oceněný v minulém roce na filmovém festivalu v Locarnu Zlatým leopardem, proslul svým triptychem bezprecedentních adaptací Honor de cavalleria, Zpěv ptáků a Příběh mé smrti, které nakládají s postavami Dona Quijota, Drákuly či Casanovy velmi volně. Hrdinové z klasických děl evropské literatury v jeho tvorbě vystupují spíše jako abstraktní, o to více však fascinující principy. Serrovy inovativní metodologie a neortodoxní přístup ke kinematografii mu vysloužily označení radikální klasik. Excentrický umělec tvoří téměř bez scénáře, jeho filmy jsou založeny na improvizaci a osvobození od narativních konvencí. Kromě filmové tvorby se věnuje i videoartu. V rámci masterclasses pak dá divákům nahlédnout do principů své tvorby.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme