CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Andre Valentim Almeida

Andre Valentim Almeida
Portugalský dokumentarista a producent Andre Valentim Almeida (1977) působí na Univerzitě v Portu a v Aveiru, kde se odborně věnuje oboru média. Ve své tvorbě se zajímá o tematiku paměti, uchovávání životního prostředí, kulturního dědictví a identity. Za svůj snímek Pátrání škuneru Creoula (2013, MFDF Ji.hlava 2014) získal v roce 2014 cenu Doc Alliance Selection Award.

Výpis filmů autora

Den 32

Den 32

Andre Valentim Almeida / Portugalsko / 2017 / 85 min. 0 sec.

Tváří v tvář možnému konci světa shromažďuje autor filmové záznamy lidské existence jako odkaz něčemu nebo někomu přicházejícímu po nás. Dokument vystavěný z pohledů do historie kultury, války, sportu tvoří pomyslnou archu připravenou přežít potopu. Dokumentární esej staví pomníky vynalézavosti i zkáze člověka. Přírodní živly bouří obrazovkou ve své nejsilnější formě. Doprovodný komentář, takřka v básnickém jazyce, podává svědectví o životě: hluboce osobní a generické zároveň. Vědomí nevyhnutelného konce nutí režiséra podniknout enigmatickou pouť za sběrem záznamu míst, lidí, jevů naší civilizace. „Vždy na mne silně působily dvě věci. Konec světa a zánik obrazu. Nevěděl jsem, že by obé mohlo nastat současně a už vůbec jsem netušil, že by mohly být provázány. Proto vznikl Den 32.“ A. V. Almeida

Pátrání škuneru Creoula

Pátrání škuneru Creoula

Andre Valentim Almeida / Portugalsko / 2013 / 87 min. 0 sec.

Snímek zachycuje vědeckou expedici Portugalců na souostroví Savage Islands, o které vedou letitý spor se Španělskem. Film doprovází hluboký autorův hlas meditující nad smyslem cest do neznáma, svým vlastním filmem i prožitkem intenzivního štěstí z přerušovaného sledování portugalsko-španělského utkání během paralelně probíhajícího světového šampionátu ve fotbale.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme