CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Craig Baldwin

Craig Baldwin
Filmový tvůrce a kurátor, který se věnuje záchraně archivních materiálů a propojování filmu, performance a instalace. Během posledních deseti let získal bezpočet ocenění a zúčastnil se mnoha mezinárodních festivalů, vystavoval v muzeích i v centrech současného umění. Účastní se panelových debat, působí v porotách a vede workshopy na téma filmových koláží a kulturního aktivismu. Již čtvrtstoletí jednou týdně připravuje projekce pod názvem Jiný film, filmové eseje a dokumentární projekty.

Výpis filmů autora

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

Divoký pistolník

Divoký pistolník

Craig Baldwin / Spojené státy / 1978 / 20 min. 0 sec.

Ikonografie westernu konfrontovaná s přeskládanými materiály z reklam, které propagují ideální šťastný život a všechny věci, které jsou k tomu potřeba, se stává politickou kritikou, portrétem Marlboro muže a kulturních asociací maskulinity a konzumerismu, které nese.Vracející se hudební motivy evokující hrdinství a hodnoty navázané na westernové postavy opakovaně zdůrazňují potřebu sociální rovnováhy.

RocketKitKongoKit

RocketKitKongoKit

Craig Baldwin / Spojené státy / 1986 / 30 min. 0 sec.

Film začíná v roce 1960, kdy se středoafrický stát Belgické Kongo (dnes Demokratická republika Kongo) stává svobodným. Historická fakta ilustrovaná dokumentárními záběry se prolínají s virtuální historií, neokoloniálním mockumentem. Zaměřuje se na období, kdy v zemi docházelo k úpadku infrastruktury, hladomoru a prudkému růstu státního dluhu. Jen zvuky stíhaček a vystřelených raket vstupují do komentáře, když rozvíjí autentický příběh německé zbrojařské společnosti, která využívala konžské oblasti k testování zbraní.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme