CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Diana Cam Van Nguyen

Diana Cam Van Nguyen
Diana Cam Van Nguyen (*1993, Cheb) je česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a absolventka FAMU. Specializuje se na animované dokumenty (Malá, Spolu sami, Milý tati) a ve svých filmech se věnuje osobním tématům. Její krátké filmy soutěžily na festivalech v Locarnu, Rotterdamu, Torontu nebo IDFĚ. Spolu sami (2018) bylo oceněno na MFDF Jihlava 2018 jako nejlepší český experimentální film a byl mezi třemi finalisty BAFTA Student Award 2019. Její poslední krátký film Milý tati (2021) vyhrál Českého lva a Cenu České filmové kritiky 2022 za Nejlepší krátký film a Cenu Magnesia za Nejlepší studentský film. Mezinárodní ocenění film dostal například na BFI London Film Festival, Clermont-Ferrand, DOK Leipzig, Palm Spring. Milý tati je kandidátem na European Film Awards a kvalifikoval se na Oskary 2023.

Výpis filmů autora

Malá

Malá

Diana Cam Van Nguyen / Česká republika / 2017 / 10 min. 0 sec.

Zkušenost mladých Vietnamců, kteří celý život strávili v České republice a žijí na hraně dvou kultur, ale necítí se doma ani v jedné, předává snímek Malá zvláštní formou animovaného dokumentu. Kreslená animace umožňuje autorce vnést do filmu nenucenou emocionalitu, intimitu a poetickou stylizaci.

Milý tati

Milý tati

Diana Cam Van Nguyen / Slovensko, Česká republika / 2021 / 12 min. 48 sec.

Psaní dopisů jako terapie a snaha vyrovnat se s pocitem neporozumění a opuštěnosti představuje ústřední motiv autobiografického absolventského snímku. Dospělá Diana prochází dopisy, jež jí tatínek psal z vězení, když byla ještě malá. Vřelost a láskyplnost otcových slov kontrastuje s jeho činy po návratu domů, jež se nyní snaží autorka pochopit, a zároveň znovu navázat vztah s odcizeným rodičem. Neobvyklá technika propojující hraný film s rotoskopií, 2D a cut-out animací vytváří estetický prostor pro autentickou zpověď, v níž rezonuje zásadní otázka: Bylo by všechno v pořádku, kdybych se narodila jako kluk?

Spolu sami

Spolu sami

Diana Cam Van Nguyen / Česká republika / 2018 / 10 min. 0 sec.

V krátkém emotivním filmu o životě po ztrátě milované osoby autorka podmanivě zpracovává těžké téma pomocí technik hraného i animovaného filmu. Reálné zážitky vypravěčů doplněné o animované rekonstrukce bolestných situací vytváří truchlivý náhled do myšlenek trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme