CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Elias Parvulesco

Elias Parvulesco
21. 11. 2013, den poté, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s Evropskou unií, propukla série protestů známá pod názvem Euromajdan. Kyjevské náměstí Nezávislosti bylo od zbytku města odděleno barikádami, které v samém centru města definovaly symbolickou Evropu. El Parvulesco je pravděpodobně pseudonymem, který kryje autora, do jehož filmografie patří také snímky The Birth of Asia, Two Ways of Using Multiple Exposure, Dada Still Will Happiness a The Sirens of Poltva.

Výpis filmů autora

Limity Evropy

Limity Evropy

Elias Parvulesco / Ukrajina / 2014 / 15 min. 0 sec.

Čistě observační snímek podkreslený ruchy a hlaholem demonstrací prozkoumává ve statických frontálních záběrech či z nadhledu spontánní architekturu sedmi Kyjevských barikád, jež byly navršeny v  ústí ulic vedoucích na náměstí Nezávislosti. Neotvírá téma konfliktu, ale je především bizarním holdem neznámým inženýrům revolty.DETAIL:Cedule zavěšená u jedné z barikád hlásá: Zde končí Sovětský svaz a začíná Evropa. Zde, za hranicemi, které neznámé ruce poskládaly z harampádí, drátů, palet, tyčí i pneumatik. A přivázaly balónky. Žlutý a modrý.

Lvovská intervize

Lvovská intervize

Stanislav Menzelevskyi, Anna Onufrienko, Elias Parvulesco / Ukrajina / 2018 / 14 min. 0 sec.

Found footage připomínka začátků ukrajinské televize v roce 1957 a prvních 20 let jejího fungování, kdy ve Lvově pracovala první fabrika na výrobu ukrajinských televizorů, ukazuje nejen v té době vysílané pořady, ale i způsoby, jak televize proměnila domácnost a uspořádání rodiny. "Náš film navzdory své archivní podobě není o sovětské minulosti, ale o dnešní virtualitě – jde o dramatický příběh o zírání a otupělosti novodobého televizního diváka, které je skutečností i dnes." A. Onufrienko, S. Menzelevskyi, E. Parvulesco  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme