CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Eliza Kubarska

Režisérka a producentka Eliza Kubarská vystudovala obor sochařství a vizuální umění ve Varšavě. Autorka, sama vášnivá cestovatelka, točí na neprobádaných a extrémních lokacích. Snímek What Happened on Pam Island (2011) natočila v Grónsku.

Výpis filmů autora

Duchové moře

Duchové moře

Eliza Kubarska / Indonésie, Velká Británie, Německo, Polsko / 2014 / 76 min. 0 sec.

Kmen Badžao, žijící na mořích a ostrovech Tichého oceánu, přichází o poslední zbytky identity v konfrontaci s moderním světem. Fascinující obrazy z podmořského světa doprovází příběh o každodenních rituálech a legendách, které posvěcovaly úspěšný lov a život jednoho národa.

Stěna stínů

Stěna stínů

Eliza Kubarska / Švýcarsko, Německo, Polsko / 2020 / 94 min. 0 sec.

Na východě Nepálu stojí posvátná sedmitisícová hora Jannu, jejíž vrchol je považován za sídlo bohů a démonů. Traduje se, že kdo ji zkusí pokořit, zaplatí za to životem. Pod horou leží víska, ve které bydlí Ngada Šerpa s rodinou. Jeden z nejspolehlivějších horských nosičů v oblasti se potýká s chudobou. Přesto by synovi chtěl zaplatit studium medicíny. Rozhodne se proto porušit tabu a doprovodit na Jannu horolezeckou expedici. Doufá, že k němu bohové budou milosrdní. Majestátní horské scenérie se stávají dějištěm dramatu člověka svádějícího boj s přírodními živly i vlastním náboženským přesvědčením.     „Lidé jsou často ovládáni emocemi, což je v horách ještě patrnější. Stáváme se tam tím, kým skutečně jsme. Všechno je černé a bílé. Mnoho odstínů šedé existuje pouze v nížinách.“ E. Kubarska      Q&A - Eliza Kubarska:

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme