CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Erika Hníková

Erika Hníková
Česká dokumentaristka Erika Hníková (1976) absolvovala katedru dokumentární tvorby FAMU. Její absolventský snímek Ženy pro měny (2003) reflektující fenomén ideálu ženské krásy získal Cenu diváků na MFDF Ji.hlava.

Výpis filmů autora

Český žurnál: Pět zrození

Český žurnál: Pět zrození

Erika Hníková / Česká republika / 2015 / 52 min. 0 sec.

Do zákulisí porodnice v pražské vinohradské nemocnici nahlíží autorský dokument z cyklu Český žurnál. Během své dvanáctidenní přítomnosti se filmovému štábu podařilo přiblížit k pěti různým okamžikům zrození a skrze perspektivy novopečených rodičů, lékařů a porodních asistentek zachytit odlišné přístupy k zvládání porodní situace.

Jednou týdně naplno

Jednou týdně naplno

Erika Hníková / Česká republika / 2008 / 26 min. 0 sec.

Díl z cyklu Ta naše povaha česká sleduje celonoční alkoholovou jízdu mladé party, která tak tráví každý pátek a která při cestě nočním Brnem odpovídá na otázky, s jejichž pomocí se chce štáb společně se socioložkou a psychologem dobrat k důvodům zábav na konci pracovního týdne, aby nakonec ve své až fyziologické sondě objevil za opilou banalitou dvacetiletých původně nezkoumaný, ale překvapivě se objevující tón xenofobie až rasismu.

Národnost v pubertě: Mari a Lili

Národnost v pubertě: Mari a Lili

Erika Hníková / Česká republika / 2012 / 26 min. 0 sec.

O tom, jak žijí teenageři cizích národností či odlišné víry v České republice, vypráví série Národnost v pubertě. Charakterizuje ji důraz na vyvracení vzájemných stereotypů, čemuž napomáhá i to, že hrdinové své zážitky zaznamenávají na malé kamery. Situační dokument Eriky Hníkové zachycuje dvě mladé vietnamské dívky z Chomutova: vtipná Mari studuje s trojkami střední hotelovou školu, introvertní Lili musí po vyučování pomáhat rodičům v obchodě… 

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme