CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Errol Morris

Errol Morris je legendou amerického angažovaného dokumentu. Celosvětový úspěch mu přinesl film Tenká modrá linie (The Thin Blue Line, 1988). Za Nejasnou situaci (The Fog of War, 2003) obdržel Oscara.

Výpis filmů autora

Neznámé známé

Neznámé známé

Errol Morris / Spojené státy / 2013 / 104 min. 0 sec.

Donald Rumsfeld byl ministrem obrany USA v době, kdy americká armáda zahájila vojenské operace v Afghánistánu a v Iráku. Během let působení ve funkci napsal tisíce interních zpráv. Ve stylově cizelovaném filmu sledujeme ironicky vystavěnou konfrontaci vrcholového politika se psanými záznamy o jeho politické práci.

Standardní pracovní postup

Standardní pracovní postup

Errol Morris / Spojené státy / 2008 / 118 min. 0 sec.

Ani nevím, proč jsme si to fotili, asi pro dokumentaci nebo možná jen pro zábavu, vypráví žena obviněná za to, že se podílela na skandálu ve věznici Abú Ghrajb, kde dozorci fotografovali vězně v ponižujících pozicích; podobná netečnost je vlastní i dalším v řadě výslechů, které v pozvolném tempu obnažují myšlení vojáků, přičemž již ironický titul filmu odkazuje na převrácení hodnot v rozestupu mezi slovy a fakty, mezi idejemi a konáním.

bez náhledu

Tabloid

Errol Morris / Spojené státy / 2010 / 88 min. 0 sec.

FilmBULVÁR vychází z výpovědi Joyce McKinneyové, někdejší královny krásy s IQ 168, jež v roce 1977 unesla objekt své obsedantní lásky, mormonského misionáře. Byla zatčena a bulvární tisk ji vzápětí prezentoval jako perverzní nymfomanku. Dokument pečlivě zkoumá hysterický svět tabloidů, které zásadním způsobem vstupují do života svých obětí.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme