CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

FAMU

Výpis filmů autora

A co když?

A co když?

Gabriela Palijová / Česká republika / 2021 / 7 min. 41 sec.

Zenová ekologická meditace představuje niternou zprávu o stavu životního prostředí. Pomalu umírající příroda tiše křičí a hlasitě šeptá o tom, že člověk ztratil svoji lesní duši. Na pomoc přichází záchranná jednotka stromových ninjů. Křísí dávné rituály a rozdmýchává oheň prastaré moudrosti, aby se vznítila jiskřička naděje. Lidé se musí vnitřně obrodit, rozvětvit a prorůst, jedině tak se modrá planeta zase zazelená. „A co když jsme ještě živí? A co když stromy nejsou stromy, ale ruce lidí, kteří jsou zaživa pohřbeni?“ (Z filmu.)  

Alter

Alter

Martin Dušek / Česká republika / 2021 / 6 min. 0 sec.

Krátký experimentální snímek z herního prostředí. Stopař se dostane na místo, které je pozměněné lidskou činností. Krajina kolem připomíná severskou, chladnou scenérii, je mlha a nikdo nikde. Noc se pomalu změní ve snovou výpravu do hlubiny jeskyně. Autora zde i v jiných pracích fascinuje vědomý kontakt s prostředím, mystika brownfieldu a znovunalezení vztahu s místy okolo nás.(FAMU / text režiséra)

Beautiful Solution

Beautiful Solution

Eliška Andršová Cílková / Česká republika / 2021 / 8 min. 0 sec.

Filmová poema o pesticidech se zabývá myšlenkou návratu k přirozenému potravnímu řetězci, v němž jsou hmyzí škůdci stravou pro představitele vyššího živočišného řádu. Chrámem této ekologické jednotky je lán divoce rostoucích lučních květin. Ze sousta harmonického koloběhu života a smrti, nasyceného omamným hlasem cvrčků a šuměním obilných klasů ve větru, ukusuje člověk, predátor, postrádající svého přirozeného nepřítele. „Potřebujeme pesticidy, když můžeme mít květnaté pásy?“

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme