CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Greta Stocklassa

Greta Stocklassa

Výpis filmů autora

bez náhledu

Emma má mámu

Greta Stocklassa / Česká republika / 2014 / 14 min. 0 sec.

Můj pohled na skutečnost, na které mi záleží. Prváckou dílnu katedry dokumentu na FAMU vede Vít Klusák, který spolu se studenty představí koncept semináře i filmy, které z něj vzešly. A to jak práce, které putovaly ke klauzurám, tak i filmová cvičení, která běžně nejsou mimo školu k vidění. Studenti zpracovali například autorskou reportáž o hemofilikovi, kterému se rozpadají kosti, pohled do policejní ubytovny či v rámci cvičení Můj pohled na skutečnost, na které mi záleží průhled do okna ve světlíku. Uvidíte také videohovory na vzdálenost Stockholm-Praha či autorskou reportáž o tom, zda lze vymýtit ego egem.

Kiruna – překrásný nový svět

Kiruna – překrásný nový svět

Greta Stocklassa / Česká republika / 2019 / 87 min. 0 sec.

Bezmála apokalyptický obraz oblasti doslova pohlcované těžebním průmyslem ukazuje dokument pozorující titulní severošvédské město, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu. Vedení důlní společnosti se rozhodlo nezastavit výnosnou těžbu a obyvatele ohrožených čtvrtí přestěhovat. Režisérka z natáčení ve městě za polárním kruhem i přímo v důlním prostředí vytěžila uhrančivé filmové obrazy a na příkladu tří protagonistů, nyní žijících ve zvláštním mezičase, nápaditě otevírá témata přesidlování, tradice a vztahu k určitému místu. „Dystopický příběh Kiruny je o vykořeněných lidech hledajících domov ve vykořeněném městě. Vypovídá přitom o odvrácené stránce celé vyspělé společnosti, ať už ve Švédsku, nebo v Čechách." G. Stocklassa

Kov o kov

Kov o kov

Greta Stocklassa / Česká republika / 2017 / 4 min. 0 sec.

Máma je. Máma žije. Na hrudi má zahojenou jizvu, nepovšimnete si jí, za ní je však srdce, které tluče. Kov naráží o kov. Mechanická aortální chlopeň nahradila již opotřebovanou. Srdce bije dál. Filmová báseň se dostala za povrch, otevřela kůži pomocí projekce. Ukázala proces, v němž byl znovu dán život.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme