CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Harun Farocki

Harun Farocki
Tvorbu německého režiséra Haruna Farockiho charakterizuje vyhrocený dialog s technokratickou současností, problematizace sociálních proměn, které souvisejí s expanzí médií. MFDF Ji.hlava uvedl jeho retrospektivu v roce 2007.

Výpis filmů autora

Pro srovnání

Pro srovnání

Harun Farocki / Německo, Rakousko / 2009 / 62 min. 0 sec.

Harun Farocki pozoruje jednotlivé kroky výroby cihel v Africe, Indii a Evropě, porovnává jejich výrobu v tradiční, ještě ne plně průmyslové a ve zcela industrializované společnosti a symbolicky přistupuje k cihle jako k základní stavební jednotce společenských vztahů a ekonomických struktur.

Serious Games I

Serious Games I

Harun Farocki / Německo / 2010 / 8 min. 30 sec.

Virtuální realita a herní technologie jsou dnes běžně využívány nejen při náboru a výcviku amerických vojáků, ale také k terapii traumatizovaných navrátilců. Trenažéry bojových situací přitom často nelze rozlišit od volně dostupných videoher, sloužících primárně k odreagování. Čtveřice samostatných filmů, původně videoinstalací, byla natočena přímo v amerických vojenských střediscích. Harun Farocki v nich konfrontuje počítačovou simulaci s reálnými válečnými cvičeními a kriticky reflektuje stále užší vazby mezi válkou, zábavním průmyslem a moderními technologiemi.„Při vědomí toho, že digitální krajiny a scénáře jsou využívány k přípravě vojáků na válečné operace, jsme chtěli zdůraznit zajímavou skutečnost, spočívající v jednoduchém protikladu: totiž, že podobný obrazový materiál je využíván k bojové přípravě i k nápravě důsledků války!“ — Harun Farocki---Zdroj citátu: http://neural.it/2012/11/harun-farocki-interview-serious-games-in-samos/

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme