CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jaak Kilmi

Jaak Kilmi
Jaak Kilmi je oceňovaný estonský režisér reklam, dokumentárních i celovečerních filmů. Jeho snímek Disco a atomová válka (2009) získal cenu Silver Eye, kterou každoročně uděluje trh východoevropských dokumentů East Silver probíhající na MFDF Ji.hlava.

Výpis filmů autora

Disko a atomová válka

Disko a atomová válka

Jaak Kilmi / Finsko, Estonsko / 2009 / 77 min. 0 sec.

Sledování finské televize ovlivnilo generaci (sovětských) Estonců, kteří v hravé koláži vzpomínají na dobu, kdy žili v první linii studené války, z jedné strany vychováváni ke komunismu, z druhé bombardováni západní popkulturou, hudbou a televizními seriály.

Kristus žije na Sibiři

Kristus žije na Sibiři

Jaak Kilmi, Arbo Tammiksaar / Finsko, Estonsko / 2015 / 85 min. 0 sec.

Po rozpadu Sovětského svazu se sibiřský policista prohlásil vtělením Ježíše Krista a spolu se svými souvěrci založil na Sibiři Sluneční město jako výspu křesťanského života. O více než deset let později se matka čtyř dětí rozhodne opustit svůj život v Petrohradu i manžela a zamíří spolu s potomky na východ. Očekávané finále klasického příběhu deziluze se však nedostaví. Ryze observační dokument naopak ukazuje soužití odtržené religiózní skupiny jako v některých aspektech problematický, ale přesto funkční způsob existence v dnešním komplikovaném světě.DETAIL:„Musíme pracovat na lepší budoucnosti, pro naše děti. To je jediná správná cesta. Pak bude všechno v pořádku. Pak nebudou muset zažívat politické nepokoje a takové trampoty, jaké jsme zažili my. Naše děti budou moci žít jinak.”

bez náhledu

Nový svět

Jaan Tootsen / Estonsko / 2011 / 88 min. 0 sec.

FilmAKTIVISMUS se zabývá významnou složkou občanské společnosti, nestátními neziskovými organizacemi. Vznikají z ideálů, často se věnují problémům, které opomíjí politická moc i obchodní svět. Zároveň jsou závislé na financování státem a donátory, a především nejsou odolné vůči vnitřním neshodám. Snímek zachycuje čtyři roky činnosti sdružení New World Society, působící v estonském Tallinu.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme