CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Joana Pimenta

Joana Pimenta
Joana Pimenta se narodila v Lisabonu. Žije a pracuje v New Yorku, kde se na Harvardské univerzitě věnuje postgraduálnímu studiu v oboru film, vizuální a environmentální studia. Navázala tak na své předchozí magiterské filmové a výtvarné vzdělání z lisabonské univerzity a Paříže. Předmětem jejího zájmu je také vizuální etnografie. Doposud se realizovala především na poli videa a videoinstalací. Snímek Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku je jejím filmovým debutem.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Letištní plocha

Joana Pimenta / Brazílie, Spojené státy, Portugalsko / 2016 / 14 min. 0 sec.

Observace sopečného kráteru otevírá vyprá- vění v aluzích a náznacích, které budují prostor imaginárního města po vzoru metropole Brasilia uvnitř kapverdské sopky Fogo. Průmět urbanistického plánu vytváří svět možného příběhu, zatímco průzory modelu jsou procházkou geometrií místa, kde byla spočítána i rozlehlost mraků. Joana Pimenta (1986), původem portugalská filmařka, která žije a tvoří střídavě v USA a Brazílii. Ve svých filmech a videoinstalacích používá postupy vizuální antropologie. Na MFDF Ji.hlava byl uveden její filmový debut Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku (2014), ve kterém ze smyšlených vzpomínek sestavuje snovou korespondenci mezi souostrovím Madeira a bývalou portugalskou kolonií Mosambik.„Ocitla jsem se tam jako cestovatelka časem, archeoložka prostoru, snažící se navrátit troskám a mementům původní exotičnost.“

Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku

Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku

Joana Pimenta / Portugalsko, Spojené státy / 2014 / 16 min. 30 sec.

V meditativním plynutí záběrů protknutých odlesky a záchvěvy světla se na základě reálné existence starých pohlednic odvíjí příběh s elegantním nádechem tajemna rozkročený mezi fikční koloniální pamětí a sci-fi.Smyšlené vzpomínky jsou jako šifry vyplňující mezery v korespondenci mezi souostrovím Madeira a bývalou portugalskou kolonií Mosambikem.DETAIL:V noci jde od šumícího moře vítr a rozhoupává dlouhé, vztyčené listy banánovníků. Když o sobotní půlnoci zabodnete nůž do některého z jejich kmenů, nalezneteráno vzkaz vyleptaný kyselou mízou do lesklé čepele.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme