CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Johann Lurf

Johann Lurf
Rakouský experimentální filmař a promítač Johann Lurf (1982) je absolventem výtvarných akademií ve Vídni a Londýně. MFDF Ji.hlava uvedl závratě vyvolávající Vertigo tam a zpět (2007), found footage Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu (2009), vesmírný Endeavour (2010), který získal Cenu pro nejlepší experimentální dokument 2011, a Průzkum (2012).

Výpis filmů autora

Capital Cuba

Capital Cuba

Johann Lurf / Rakousko, Kuba / 2015 / 12 min. 0 sec.

Mechanická jízda kamery zabírá střídavě dvě strany pobřeží havanského zálivu. Vnímání obrazu narušuje vždy po několika vteřinách přechod z pohledu na jednu stranu pobřeží na stranu druhou. Rytmus panoramatické jízdy určuje střih. Dvanáctiminutový snímek zve na experimentálně zachycenou tradiční cestu lodí ze Staré Havany do Casa Blancy.DETAIL:Šum mořských vln. Oko kamery mění úhel pohledu. Z tmavě modře zbarvené hladiny se upne ke břehu. Opuštěná průmyslová budova a líně plující lodě u břehu reprezentují prostředky k transformaci opuštěného zálivu.

bez náhledu

Endeavour

Johann Lurf / Rakousko / 2010 / 16 min. 0 sec.

FilmKOSMOS se důmyslnou střihovou hrou s materiálem NASA ohlíží za posledním americkým raketoplánem. Halucinační svědectví o startu a letu během dne i noci se stává brutálním útokem na pozornost a vnímání diváka, který tak má možnost zkoumat vesmír svých zrakových vjemů.

Obraz dokonalé pyramidy

Obraz dokonalé pyramidy

Johann Lurf / Rakousko / 2013 / 4 min. 36 sec.

Podrobná dokumentace pyramidové stavby, při níž kamera budovu obchází dokola proti směru hodinových ručiček a každou hodinu zaznamená jeden obraz z další pozice. Úběžníkem obrazu zůstává svítící vrchol pyramidy, z různých úhlů proměnlivě vnořený do prostředí, kolem něhož se odvíjí obraz stavby i jejího okolí.DETAIL:Pyramida vybudovaná v roce 1983 se nachází na okraji Vídně a původně sloužila jako krytý bazén. V současnosti hostí různé akce od politických party po erotický veletrh s živými show.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme