CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Karel Žalud

Karel Žalud
Režisér, dokumentarista, scenárista a dramaturg. Je absolventem katedry dokumentárního filmu na FAMU. Pracoval jako učitel, sociální pracovník a novinář, psal scénáře dětských pořadů, dokumentů nebo publicistických reportáží pro Českou televizi. Jeho šestidílný dokumentární seriál Uzamčený svět z vazební věznice Teplice přibližuje příběhy několika lidí z řad personálu i odsouzených. Průřez současným systémem výkonu trestu přesahuje k úvaze, zda se člověk v našem vězeňském systému může napravit či změnit. Seriál byl sestříhán do podoby celovečerního filmu, který získal hlavní cenu na MFDF Ji.hlava 2018.

Výpis filmů autora

Ten film

Ten film

Karel Žalud / Česká republika / 2008 / 90 min. 0 sec.

Osobní úvaha na téma, co je to dokumentární film, přivedla režiséra za dalšími českými dokumentaristy, aby společně promýšleli pozici dokumentární tvorby v rámci kultury a společnosti; počáteční odvahu střídají pochybnosti, pojmenovává se rozpor mezi ideálem a skutečností, dosud uznávané hodnoty se rozdvojují a rozhodnou diváci, kudy se dokument vydá dál, neboť záznam z debaty po nedokončeném, resp. otevřeném filmu se stane jeho nedílnou součástí.

Uzamčený svět

Uzamčený svět

Karel Žalud / Česká republika / 2017 / 40 min. 0 sec.

Docusoap nahlíží do běžného života zaměstnanců věznice a zároveň na  příbězích tří postav v různých fázích výkonu trestu představuje průřez současným systémem naší nápravné péče. Přesahuje k úvahám o vině, trestu, spravedlnosti a možnosti se napravit či změnit v našem vězeňském systému.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme