CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Libuše Rudinská

Libuše Rudinská
Libuše Rudinská vystudovala fotografii na FAMU a velkou část vlastní tvorby věnovala natáčení dokumentů z exotických destinací ve spolupráci s Jaromírem Štetinou. V rámci MFDF Jihlava 2008 byl uveden její snímek Uloupené mateřství (2008), který se věnuje tématu sterilizace romských žen v Československu. Mediálně na sebe upozornila zejména snímkem Můj otec George Voskovec (2011) o životě a kariéře českého umělce v USA.

Výpis filmů autora

Pavel Wonka se zavazuje

Pavel Wonka se zavazuje

Libuše Rudinská / Česká republika / 2014 / 73 min. 0 sec.

Pavel Wonka je v českém historickém kontextu znám jako disident, antikomunista a poslední politický vězeň, který zemřel v komunistickém vězení. Libuše Rudinská v archivech vyhledává dlouho uložené spisy a zpovídá osoby, které s ním přišly do styku – jak z okruhu přátel, tak z okruhu StB. Odhaluje díky tomu jeho možnou spolupráci se státními tajnými službami. Využívá strohého reportážního tónu, sama se objevuje před kamerou na pozici reportérky. Snímek je doplněn o vypravěčův komentář předčítající výpověď řídícího důstojníka Zdeňka Špuláka. Ve svém celkovém vyznění vede film k zamyšlení nad nutností revize historických přístupů k nedávné minulosti.   DETAIL: „Pavel byl kdysi symbol revoluce, takže to byla ukázka toho, jak dokážou zlikvidovat člověka, který se jim postavil a znelíbil. To byl hlavní důvod, proč zemřel. Zločin to byl, ale hrdinství to nebylo.“

Uloupené Mateřství

Uloupené Mateřství

Libuše Rudinská / Česká republika / 2008 / 57 min. 0 sec.

Libuše Rudinská, která se věnuje dokumentární fotografii a natáčení filmů v zemích třetího světa, otevírá ve svém snímku citlivé téma sterilizace romských žen, jež byla v Československu praktikována pod různými záminkami (souhlas pod nátlakem) od počátku sedmdesátých let a v různých skrytých podobách se s ní setkávají romská sdružení i veřejný ochránce práv dodnes, přestože řada odborníku tvrdí, že k nim v Česku nedocházelo a nedochází.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme