CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Lina Zacher

Lina Zacher
Lina Zacher vystudovala pedagogiku umění na Univerzitě umění a designu Burg Giebichenstein v německém Halle. V roce 2015 spolu s Delphine Bishop založila interkulturní multimediální program MIO, který poskytuje podporu mladým talentovaným umělcům. V současnosti působí jako nezávislá filmařka a umělkyně v Německu, na Madagaskaru a na Filipínách. Její filmový debut Fonja, který vytvořila spolu s chovanci největší věznice pro mladistvé na Madagaskaru, vyhrál cenu pro nejlepší světový dokument na MFDF Ji.hlava v roce 2019, cenu Up & Coming Award pro nadějné umělce na festivalu This Human World ve Vídni, cenu Cinegate na IFFC v Kolíně a cenu za nejlepší dokument na berlínském festivalu Sehsüchte.

Výpis filmů autora

Betula Pendula

Betula Pendula

Thomas Wellner, Lina Zacher / Německo / 2021 / 40 min. 0 sec.

Ještě jako chlapec přišel Thomas o zrak. Zrakovou paměť si ale zachoval. Po mnoha letech se osobně i ve vzpomínkách vrací do míst svého dětství, jejichž tvary a barvy si stále živě vybavuje. Od popisu jednotlivých pokojů a nábytku postupuje hlouběji, k pocitům, touhám, nadějím a frustracím. V zároveň vizuální i taktilní eseji o schopnosti vnímat neviditelné detaily si při ohlížení za svým životem spolu s režisérkou Linou Zacher klade otázku, nakolik je identita člověka utvářena obrazy. Lze porozumět sobě a svému okolí a najít svou pozici ve společnosti, aniž bychom viděli, kde se nacházíme? „Nemusíte prožívat všechno to, co jsem zažil já! Jen to musíte natočit.“

Fonja

Fonja

Alpha Adrimamy Fenotoky, Erick Edwin Andrianamelona, Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Sitrakaniaina Raharisoa, Adriano Raharison Nantenaina, Jean Chrisostome Rakotondrabe, Elani Eric Rakotondrasoa, Sitraka Hermann Ramanamokatra, Lovatiana Desire Santatra, Todisoa Niaina Sylvano Randrialalaina, Lina Zacher / Německo, Madagaskar / 2019 / 80 min. 23 sec.

Deset mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru se zapojilo do čtyřměsíčního workshopu, v němž se učili pracovat s filmovou kamerou, stříhat, vytvářet jednoduché filmové triky a vyprávět vlastní příběhy. Kamera se pro ně stala nástrojem k novému uchopení reality, umožňujícímu jim vyjádřit se svobodně navzdory izolaci, ve které žijí. Film podává upřímné svědectví o životě v přísně hierarchizované uzavřené komunitě tak, jak jej vnímají sami mladí filmaři, kteří dostali příležitost nejen objevit a rozvinout svůj kreativní potenciál, ale také navázat nová přátelství.  „Chci oslovit diváky a šířit velkého ducha a kreativitu této silné skupiny slibných mladých filmařů z věznice Antanimora na Madagaskaru, inspirovat a vytvořit mimo jiné.“ L. Zacher    

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme