CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Publikace autora

Zapomenuté transporty

Zapomenuté transporty

Lukáš Přibyl
2013 / 273 stran

Autentická svědectví o transportech Židů do táborů a ghett ve východní Evropě během holocaustu. | Kniha poskytuje doprovodný materiál k stejnojmennému cyklu dokumentárních filmů - 4 DVD Zapomenuté transporty. Filmy zachycují autentická svědectví o holocaustu z dvaceti zemí světa. Ti, co přežili deportaci do táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku, zde líčí každodenní boj o přežití v nelidských podmínkách. Kniha v první části zachycuje rozhovor s autorem dokumentů Lukášem Přibylem o pátrání po svědcích a materiálech. Druhá část knihy pak je věnována přímo přepisům svědectví lidí, kteří o transportech vypovídali ve filmech.

Výpis filmů autora

Masterclass Marcel Ophuls: Radosti a strasti dokumentární tvorby

Masterclass Marcel Ophuls: Radosti a strasti dokumentární tvorby

Marcel Ophuls / Česká republika / 2017 / 77 min. 0 sec.

Mistr rozhovoru, jemný pozorovatel a tvůrce komplexních dokumentů Marcel Ophuls (1927) je synem režiséra Maxe Ophulse. Francouz s americkým občanstvím narozený v Německu natočil většinu filmů na televizní zakázku. Ve svých dokumentech splétá mnohohlasé svědectví válečných událostí 20. století. Jeho práci charakterizuje cit pro okamžik a sofistikovaná skladba materiálu, která diváky morálně i intelektuálně angažuje. Dokument považuje za úzce profilovaný žánr a během přednášky se zaměří na otázku, co má být jeho součástí a co má naopak zůstat ležet na podlaze střižny.

Zapomenuté transporty do Polska

Zapomenuté transporty do Polska

Lukáš Přibyl / Česká republika / 2009 / 90 min. 0 sec.

Cyklus dokumentů o zapomínaných východoevropských táborech a židovských ghettech, z nichž každý v asketické podobě soustředěných výpovědí zkoumal jinou formu přežití, završuje čtvrtý díl upřený k psychice lidí na útěku, neustále se skrývajících, ze dne na den měnících svoji identitu.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme