CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Lynne Sachs

Lynne Sachs

Výpis filmů autora

A potom jsme pochodovali

A potom jsme pochodovali

Lynne Sachs / Spojené státy / 2017 / 3 min. 40 sec.

Den po prezidentské inauguraci v lednu 2017 se ve Washingtonu, D.C. uskutečnil Pochod za práva žen. Záběry z manifestace, natočené na Super8, Sachs prokládá archivními záznamy protestních akcí z různých momentů v historii USA. Vizuálně – mezi tvářemi protestujících a hesly – tak ohledává tentýž prostor jako dětský hlas, který se pokouší co nejpřesněji vyjádřit, jaké to je demonstrovat za svá práva.

Carolee, Barbara a Gunvor

Carolee, Barbara a Gunvor

Lynne Sachs / Spojené státy / 2018 / 9 min. 0 sec.

První pokusy o zachycení pohybu. Performance vlastním tělem. Průzkumy hloubky ostrosti, manipulace s kontrastem a barevností obrazu. Ve trojportrétu autorka zpřítomňuje různorodou energii významných feministických filmařek, které zobrazuje na místech jejich největší tvůrčí inspirace a nechává je přemýšlet o kinematografii. 

Dům vědy: Muzeum falešných faktů

Dům vědy: Muzeum falešných faktů

Lynne Sachs / Česká republika / 1991 / 30 min. 0 sec.

Vzdorovitá feministická mozaika podvratně rekontextualizuje archivní materiály, sahající až do padesátých let minulého století. Záběry z lékařské laboratoře, z naučného filmu o menstruaci či z amatérského fantasy o mořské panně získávají nové významy. Představují ženské tělo jako panoptikum tělesných procesů, sexuality a nepřizpůsobivosti. Proti zkresleným obrazům ženy, zakořeněným ve strukturách patriarchálního světa, vystupuje americká básnířka Gertruda Stein. Snaží se překonat propast mezi „tělem těla“ a „tělem mysli“ a dosáhnout celistvosti, kterou ženám odepřela západní společnost.   „Dekonstruuji ryze filmovou realitu, která se mi jeví jako znepokojivá, humorná anebo prostě vizuálně provokativní. Kompozice jediného filmového okénka tak odstavuje živnou půdu, na níž mohu kultivovat své obrazy a koláže.“

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme