CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Malena Szlam Salazar

Vizuální umělkyně Malena Szlam Salazar (1979) se narodila v Chile, žije a pracuje v kanadském Montrealu. Její tvorba na pomezí experimentální kinematografie a mediálních instalací byla prezentována na mnoha mezinárodních festivalech a v galeriích a zaměřuje se především na zkoumání ztvárnění času v statických i pohyblivých obrazech. V rámci MFDF Ji.hlava byl v sekci Fascinace uveden její film Za okrajem hlubokého prázdna (2010).

Výpis filmů autora

Lunární almanach

Lunární almanach

Malena Szlam / Chile, Kanada / 2013 / 4 min. 0 sec.

Pozorování měsíce pookénkovým snímáním a dlouhými expozicemi na ručně vyvolávaný 16mm film Ektachrome vytváří kroniku měsíčních fází a podob a jejich vrstvením zdůrazňuje, že se pozorovatel, zatížen svojí pamětí a proměnlivým rámováním viděného, sám pohybuje v nelineárních časových plochách.DETAIL:Téměř abstraktní obrazce kruhovitých tvarů v temném prostoru rozrušují mraky a větve, negeometrické příznaky fyzického okolí.

bez náhledu

Za okrajem hlubokého prázdna

Malena Szlam Salazar / Kanada / 2010 / 3 min. 0 sec.

FilmTMA čeří povrch filmu, podléhajícího zábleskům světla v hluboké noci, z níž vystupují předměty jako barevné plochy mihotající se v temném prostoru. Dílky konkrétností odrážejí světlo a rozrušují citlivou vrstvu filmu, která tak odměřuje melancholii a zmírňuje pád do propasti černočerné tmy.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme