CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Maria Kourkouta

Maria Kourkouta
Maria Kourkoutaová (1982) je řecká filmařka a fotografka žijící ve Francii. Od roku 2008 natáčí krátkometrážní dokumentární a experimentální snímky, například filmové koláže Preludium 02–07 (2010, MFDF Ji.hlava 2011) a Epistrofi stin odo Ailolu (2013). Na svém celovečerním debutu Strašidla obcházejí Evropou spolupracovala s řeckou spisovatelkou Niki Giannariovou.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Preludium 02 - 07

Maria Kourkouta / Francie / 2010 / 5 min. 0 sec.

FilmSKLADBA uspořádáním fotografií z New Yorku vytváří vzorce městského pohybu. Vybírá nenápadné detaily, jejichž zmnožením rozlamuje prostor a v rytmických kompozicích zdůrazňuje motivy průmyslových uzlů či dopravních sítí.

bez náhledu

Strašidla obcházejí Evropou

Niki Giannari, Maria Kourkouta / Řecko, Francie / 2016 / 99 min. 0 sec.

Uprchlický tábor v Idomeni sdružoval běžence z Blízkého východu, kteří zkoušeli přejít evropské hranice. Když řecká policie tábor zavřela, uprchlíci se postavili na odpor a začali blokovat železniční dodávky zboží. Minimalistický dokument Marie Kourkoutaové tyto události nejen pozoruje, nýbrž formuje vycizelovanými statickými obrazy, jež otevírají prostor dění uvnitř i vně záběru, a v závěrečné černobílé sekvenci k nim nabízí poetický komentář. Postupně tak vyvstává bezútěšný portrét lokality, v níž si uprchlíci v nekonečných zástupech snaží uchovat poslední zbytky individuálních svobod. “Thi s film i s a call to welcome the refugees that cros s the European borders , as well as the ghosts that return with them.”

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme