CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Marie Šprincl

Marie Šprincl
Experimentátoři Petr Šprincl a Marie Hájková vystudovali v ateliéru intermédii na VUT v Brně a věnují se performanci, AV instalacím a videoartu. Jejich dílem je například snímek Čapatý Ján (2013).

Výpis filmů autora

Blue Box

Blue Box

Marie Šprincl, Petr Šprincl / Česká republika / 2014 / 20 min. 10 sec.

Atmosférický VHS experiment s mysteriózním nádechem a noirovou inspirací se odehrává ve fiktivním městě New Yeshiva, kde se mezi záběry městského prostředí a voiceoverem v pozadí začíná odvíjet příběh o mrtvých dětech, rabínech a komunitě v bizarních kápích. Co skrývá modrá krabička?

Čapatý Ján

Čapatý Ján

Marie Šprincl, Petr Šprincl / Česká republika / 2013 / 17 min. 0 sec.

Dokumentární miniatura ilustrující vznik venkovské mytologie. Kolem postavy Jána Vizváryho, tělesně postiženého obyvatele západoslovenské obce Čáry, se rozvíjí historky, příhody, jichž byli vypravěči účastníky anebo je pouze slyšeli. Hoch se zdeformovanýma nohama se stal předmětem pozorování a průpovídek, propletených se vzpomínkami na 2. světovou válku, každodennost i výjimečné události. Obyvatelé vesnice vzpomínají na velkou bouřku, kdy jeho otce zavalil strom, či sesbírané odstřižky filmů, které promítal lidem v kině.

Morava, krásná zem

Morava, krásná zem

Petr Šprincl / Česká republika / 2015 / 30 min. 0 sec.

Experimentální western-horor z prostředí moravského Slovácka přináší nový pohled na legendu o svatém Václavovi. V omšelých kulisách lidové veselice zápasí bájný kníže Boleslav, zombie z vinného sklípku, se svým bratrem Václavem o povahu české státnosti i o talíř s rajskou. Filmová esej o mýtech českého a moravského nacionalismu je sarkastickým obrazem vyprázdněných kmenových rituálů, které stvrzují národní identitu, ale ostře se vymezují vůči jinakosti. Posvátnost folklóru je ve filmu sabotována archaickými filmovými a video formáty s množstvím chyb a kazů, rozbředlým mixem dechové hudby i kontrapunktem v komentáři. Detail: „Písničku Morava, krásná zem v podání dechové hudby Bojané posíláme tentokrát panu svatému Václavovi, narozenému nejspíše v Praze, který se opět vydává na svou pouť za bratrem Boleslavem. Ať se mu na cestě vše daří, má svižné tempo a je mu do skoku.“

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme