CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martichka Bozhilova

Martichka Bozhilova

Výpis filmů autora

Betonoví faraoni

Betonoví faraoni

Jordan Todorov / Bulharsko / 2010 / 47 min. 0 sec.

1 hrobky 2 návrší smrti 3 cesta bulharských Romů 4 křesťanské pyramidy v zemi 5 slavnosti pohřbu jsou oslavou života 6 slušně vybavená garsonka v posmrtném podzemí 7 přízračné siluety obrovských aut na potemnělém hřbitově 8 ztuhlá těla zalitá betonem dál udržují energii společenství 9 smrt je přestávka ve věčném životě, dá se přežít 10 rakije, sklenice, postel, peřina, přehoz, váza, leštěný mramor, otisky obličejePo staletí velmi silně prožívané křesťanství bulharských Romů spojuje pevná víra v posmrtný život se všemi slastmi života pozemského, na něž tudíž máme právo i při čekání na Poslední soud.

Poslední piráti Černého moře

Poslední piráti Černého moře

Svetoslav Stoyanov / Bulharsko / 2013 / 72 min. 0 sec.

Dokumentární film v dramatickém oblouku ilustrující pohádkovou tezi, že „opravdový poklad není ten ze zlata, ale v lidském srdci“. V až karnevalizujícím pojetí přibližuje bulharský režisér osudy skupiny outsiderů, kteří žijí mimo společnost na pobřeží Černého moře a sní svůj sen o nalezení legendárního pirátského pokladu. Pláž, kde se většina událostí ve filmu odehrává, se nachází v oblasti nazývané Karadere. Jedná se o jedno z posledních míst v Bulharsku s přírodními plážemi, nedotčenými dunami a sladkovodními mokřinami.

bez náhledu

Pravidla svobodného života

Tonislav Hristov / Finsko, Bulharsko / 2010 / 79 min. 0 sec.

FilmSVÁDĚNÍ připomíná charakteristikou postav, rozvíjením tématu i řadou motivů seriál Sex ve městě – jeho hrdiny jsou ale čtyři Bulhaři a štěstí u žen hledají ve finských Helsinkách. Dokumentární komedie o tom, jak z východního muže udělat svůdce a partnera žen ze Západu, přináší řadu veselých situací včetně kurzu etikety, taneční lekce nebo kondičního tréninku.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme