CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martin Dušek

Martin Dušek
Známý český dokumentarista, jehož díla jsou často spojována s provokativním přístupem k netradičním tématům. Je autorem vítězného českého snímku MFDF Ji.hlava 2007 Poustevna, das ist Paradies! (společně s Ondřejem Provazníkem, 2007) a filmu o televizních matadorech Parta Analog (2013). Podílel se rovněž na televizním cyklu Český žurnál (Rozezlení, 2013).

Výpis filmů autora

K oblakům vzhlížíme

K oblakům vzhlížíme

Martin Dušek / Česká republika / 2014 / 65 min. 55 sec.

Melancholicky laděný portrét milovníka tuningové subkultury, který, pokud právě nesedí za volantem svého DIY vytuněného, postupně se rozpadajícího vozu, klopýtá životem odnikud nikam. Film sleduje pustou krajinu vztahů, jež hlavního hrdinu obklopuje, a dává ji do souvislosti s pustotou severních Čech, ve kterých se jeho příběh odehrává. Obě prázdnoty přitom dokáže alespoň na několik okamžiků zaplnit řev motoru – a není divu, že pro Ráďu tyto zvuky představují rajskou hudbu. Vyhraněněně observační forma snímku nezabraňuje režisérovi promlouvat jazykem plným metafor, které provokují diváky k zamyšlení právě tam, kde by to nejméně čekali: na parkovišti uprostřed burácejícího tuningového srazu.DETAIL:„Já nespím ve stanu nikdy. Protože na tuning srazu, když spíš ve stanu, tak ti to ráno zbouraj. Když jsem byl v tom klubu, tak mi zbořili stan a nacpali mi brambůrky do vejfuku. To mě nasralo docela.“

bez náhledu

Mein Kroj

Martin Dušek / Česká republika / 2011 / 26 min. 0 sec.

FilmSRAZ natáčel režisér Martin Dušek letos v červnu na Sudetoněmeckých dnech v Augsburgu. Svoji národopisnou expedici, která je i výpravou do jeho osobní historie a do dějin rodného města České Lípy (německy Böhmisch Leipa), pojal originálně – mezi bývalé spoluobčany a jejich potomky sdruženév konzervativní politické organizaci přišel ve svém osobním kroji s krátkými koženými kalhotami,dámskými volánky, chráničem paží a blikačkami naramenou.

Ve znamení psa

Ve znamení psa

Martin Dušek / Česká republika / 2012 / 26 min. 0 sec.

Co mají pejskaři společného se spiritismem? Může se pes po smrti převtělit do člověka? Je kremace domácích mazlíčků kvalitnější než u lidí? Dokument z cyklu Ta naše povaha česká sleduje tři domácnosti, kde zvířecí láska přerostla do bizarních esoterických rozměrů. Vedle pečlivě vyčesaných a navoněných psíků se otevírají brány do jiných dimenzí a lidi i zvířata samozřejmě čeká jediné společné nebe.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme