CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Milja Viita

Milja Viita (born 1974 in Karjalohja, Finland) has studied at the Academy of Fine Arts, Department of Time and Space based Art, Helsinki (MA degree 2005) Viita uses film, video and installations. Her works are characterized by memories and small and familiar phenomenons that are made significant by visual narration. Source: moving-image.info

Výpis filmů autora

Coriolis

Coriolis

Milja Viita / Benin, Finsko / 2013 / 13 min. 48 sec.

Dvě ženy oddělené celými kontinenty sdílejí stejnou krev a pocházejí ze země, kde síly zemského klimatu tvoří silné větry. Snímek byl natočen v několika destinacích ve formátu videoinstalace, jejíž poetika vyvstává ze snových situací inscenovaných režisérkou. Jedna ze sester je na pláži a druhá v zimních Helsinkách. Výměna myšlenek obou žen se táhne jako neviditelná nit dokumentem a vytváří nevědomou korespondenci o jejich životních zkušenostech za šumu větru.

Nepřítel ve mně

Nepřítel ve mně

Milja Viita / Finsko / 2019 / 6 min. 42 sec.

Příběh mladé dívky nahlíží do problematiky fenoménu sebepoškozování. Zdá se, že fyzická bolest zmírňuje vnitřní úzkost a osamělost. Teenageři vnímají vlastní tělo jako jediné, co mohou ovlivnit a ovládat; bolest a krev mohou navodit pocit nezávislosti a opravdové existence. Navzdory jizvám po celém těle se však hrdince nakonec daří najít způsob, jak se se sebou a svým životem vyrovnat.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme