CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Narimane Mari

Narimane Mari
Debutem, který Narimane Mari natočila za pouhých devět dní, na sebe filmařka francouzsko-alžírského původu strhla pozornost na loňském ročníku kodaňského festivalu CPH:DOX, odkud si odvezla hlavní cenu.

Výpis filmů autora

Cíle a prostředky

Cíle a prostředky

Pawel Wojtasik / Francie, Indie, Spojené státy / 2018 / 99 min. 0 sec.

Masáž, praní prádla, pasení buvolů, zaklínání hadů, pouliční kejklířství a opravy zubů, výuka hudby a tance. Paweł Wojtasik odhaluje v pokorné kontemplaci nad různými projevy oddanosti práci předivo lidských činností, kde má každý své pevné místo v kastovní indické společnosti. Práce zde není cestou z chudoby či k bohatství, ale hinduistickou meditací nad kořeny lidského konání, zažitými pracovními rituály a technikami. Člověk jako nástroj práce ovládaný vyšší silou. Observační snímek, natočený převážně v nejstarším indickém městě Váránasí, zdůrazňuje jako zdroj veškerého životního úsilí posvátnou řeku Gangu.„Chtěl jsem se zabývat indickou myšlenkou, že práce může vést spíše k osvobození než k odcizení. Jako filmový tvůrce jsem se od lidí, které jsem točil, naučil být přítomen celým tělem a celou myslí.“ P. Wojtasik

Krvavé fazole

Krvavé fazole

Narimane Mari / Francie, Alžírsko / 2013 / 77 min. 0 sec.

Snímek mapující surreálnou cestu skupinky dětí z chudinské čtvrti Alžíru během jednoho horkého letního dne je hravou alegorií revolučních bojů Alžířanů o nezávislost nad Francií, od nichž uběhlo půl století. Žánrový hybrid balancuje na hraně dokumentu a hypnotické hříčky s hudbou elektropopového dua Zombie Zombie.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme