CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Nikola Krutilová

Nikola Krutilová
Nikola Krutilová studovala kulturní a sociální antropologii. Její filmy Sféra neviditelného (2014) nebo Pod Dozorem (2015) přinášejí portréty zaměstnanců státních institucí.

Výpis filmů autora

Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí

Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí

Jan Kačena, Nikola Krutilová / Česká republika / 2015 / 34 min. 0 sec.

Půlhodinový snímek se skládá ze soukromého videozáznamu, který pořídil divadelní tvůrce Petr Lébl v roce 1996, kdy působil jako hostující režisér inscenace Cyrana z Bergeracu v národním divadle v Tel Avivu. Většinu času sledujeme Lébla společně s kostýmní výtvarnicí Kateřinou Štefkovou v hotelovém pokoji, ovšem na okraji jejich nezávazných her nacházíme Léblovy skeptičtější komentáře na kameru. Zdánlivě banální home video dvou blízkých osob zároveň prolamuje hranice osobního a veřejného, života a inscenace. Oba účastníci totiž před kamerou stále hrají a inscenují, i když záznam není určen pro veřejnost.DETAIL:Mission Impossible – with Kateřina. Na Kateřinu pozor: její surové poznámky tě mají vytočit k zešílení. Nenech se zblbnout: nemá cenu jí opakovat, že si jí vážím. Raději se podle toho chovat v srdci.

Hnůj vezdejší

Hnůj vezdejší

Nikola Krutilová / Česká republika / 2019 / 24 min. 0 sec.

Holubi usedají na střechu zchátralého zemědělského stavení, nákladní automobil vysypává na hromadu starý chléb, dobytek pobíhá mezi automobily na vrakovišti, kozy se pasou v sousedství velkých přepravních kontejnerů...  Dokument, jehož leitmotivem je využití nezpracovaných potravin jako hnojiva a krmiva pro hospodářská zvířata, ukazuje v sérii bezeslovných prozaických výjevů jednu z podob zemědělství ve 21. století. Pomalé tempo a cyklické variování stejných stylistických parametrů navozuje poetiku zániku a rozkladu.„V průběhu čtyř ročních období jsem zaznamenala místo, kde končí naše nadprodukce. Pohřebiště, kde přebytky pojídají přebytky. Nekonečný koloběh zrodu a zániku.“ N. Krutilová

bez náhledu

Home 4

Jan Kačena / Česká republika / 2016 / 30 min. 0 sec.

HOME4 volně navazuje na filmovou trilogii s názvem HOME Olafa Breuninga. V ní švýcarský umělec prostřednictvím herce, home videí a trashové estetiky zkoumá fenomén domova.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme